Medaile z MČR škol byly rozdány

25.06.2018

Již potřetí za sebou se v úterý 19. a středu 20. června v reprezentativních prostorách zlínského Kongresového centra konala finálová kola všech tří kategorií Mistrovství ČR školních 4členných družstvech. Mistrovství uspořádal náš šachový klub Zlín ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati Zlín.

Stejně jako v předchozích letech byl po oba dny z celé akce pořizován firmou VF studio.CZ téměř 12hodinový videozáznam, který pokryl nejen slavnostní zahájení a zakončení, ale zejména i celý průběh všech tří kategorií. Krom samotných partií bylo pořízeno rovněž několik rozhovorů s přímými aktéry, a nezřídka průběh partií komentoval rovněž GM Martin Petr. Ke zhlédnutí doporučuji rovněž napínavý závěr nejmladší kategorie (cca od času 4 hodiny 35 minut), v níž se o zlatu rozhodlo až v posledních partiích.

Stream z prvního dne.

Stream z druhého dne.

Ještě než Vám prozradím výsledky jednotlivých kategorií, dovolím si upozornit rovněž na doprovodný program, z jehož šachové části je možno zmínit zejména simultánku IM Cyrila Ponížila a Jakuba Roubalíka, kteří měli hru ztíženu tím, že se po tazích střídali. Nejenže tedy museli odehrát 20 partií najednou, ale navíc museli čelit nástrahám rozdílných plánů a strategií svého spoluhráče.

Jak se již stalo dobrým zvykem, neodešli vyzyvatelé s prázdnou, když celý bod ukořistili Pepa Bednařík a Jakub Krejča z ŠK Hoštálková. V dalších pěti partiích ukořistili remízu tito vyzyvatelé: Viktor Šimek ze Zlína, Milan Dolenský z Libštátu, Roman Grešl z Turnova, Václav Bauer ze Ševětína a Martina Šťastná z Českých Budějovic.

Všem za pořadatele gratuluji a věřím, že i ostatní účastníci byli s partiemi spokojeni. Z nešachového programu se účastníci mohli zúčastnit např. návštěvy sídla Krajského úřadu známého Baťova mrakodrapu, ZOO Lešná nebo se vykoupat v městských lázních.

1. - 5. třída

V kategorii 1. - 5. třída hrálo 30 družstev a celkem 139 hráčů. Zvítězilo družstvo ZŠ P. Bezruče Frýdek-Místek, které až ve výše avizovaném napínavém posledním kole odsunulo na druhé místo do té doby vedoucí ZŠ Zlín-Malenovice. Třetí skončila ZŠ Hálkova Olomouc, která v posledním kole porazila dosud vedoucí zlínské družstvo.

Nejlepšího individuálního výsledku dosáhl Marek Janouš (28. ZŠ Plzeň), který porazil všech 9 soupeřů. Výborný výkon však podali i Vít Jezerský z vítězného družstva (8,5/9), Tomáš Mohapl (ZŠ Hálkova Olomouc), Jan Souček (ZŠ nám.Courieových Praha), Karel Švejda (CZŠ Budějovice) a Richard Hobza (ZŠ Zlín-Malenovice) - všichni 8/9.

6. - 9. třída

V prostřední kategorii se ve 28 družstvech utkalo 123 hráčů. Celý turnaj ovládli hráči Beskydské šachové školy - zvítězila 6. ZŠ Frýdek-Místek před 5. ZŠ Frýdek Místek. Na třetím místě skončila Mensa gymnázium Praha.

Oporami svých týmů byli zejména Matyáš Paseka z 6. ZŠ FM (9/9), Martina Šťastná (Gymnázium ČB - 8,5/9), Tobiáš Krejčok (6. ZŠ FM) a David Mavrev (5. ZŠ FM) - oba 8/9.

Střední školy

V kategorii středních škol hrálo 26 družstev a 117 hráčů. Turnaj suverénně ovládlo Gymnázium Plzeň před stříbrným Gymnáziem P. Bezruče Frýdek-Místek a bronzovým Gymnáziem B. Němcové Hr. Králové.

Největší porcí bodů svému družstvu pomohli Josef Havelka (Gymnázim Lanškroun), Vít Kratochvíl (OA a Hotelová škola Třebíč) a David Hložek z Gymnázia Plzeň, všichni 8/9.

Pro všechny medailisty byly kromě pohárů, diplomů a medailí připraveny i stolní hry od společnosti Mindok a pro vítěze nejstarší kategorie navíc i zvláštní cena - roční stipendium v případě studia na Univerzitě Tomáše Bati. Krom vítězů obdrželo v každé kategorii deskové hry rovněž jedno náhodně vylosované družstvo, které se zúčastnilo závěrečného vyhlašování.

Samotné slavnostní vyhlášení pak můžete zhlédnout od začátku 6. hodiny streamu z druhého dne.

Další fotografie pak můžete zhlédnout na facebooku Šachového svazu ČR.

Všem účastníkům i jejich doprovodu tímto děkuji za klidný a bezproblémový průběh. Poděkování si zaslouží rovněž všichni rozhodčí a dobrovolníci.

Zvláštní poděkování pak patří řediteli turnaje Rosťovi Svobodovi, bez jehož osobního nasazení by akce zcela jistě neměla takový charakter, jaký se mu podařilo vytvořit.