Infarktový závěr (ŠK RAPOS Sulimov A – ŠK Zlín C 4,5:3,5; 8. kolo ZKS-západ, 9.2.2020)

15.02.2020

V osmém kole ZKS-západ jsme vyjeli zabojovat o body do nedalekého Sulimova. Zápas, ve kterém jsme podle předpokladů měli tahat za kratší konec, byl doslova infarktový. Vyvíjel se pro nás velice dobře, těžko uvěřitelným způsobem jsme ho však v závěru ztratili a značně si zkomplikovali závěr sezony, ve kterém budeme mít co dělat s bojem o udržení v soutěži.

1. Šudřich Radek (2027) - Balážec Ľudovít (1899) ½ - ½

První partie skončila poměrně brzo na první desce. Soupeři se na sebe zřejmě dobře připravili a nikdo z nich si během partie nedokázal vypracovat výhodu, takže se rozešli s remízou hned poté, co ve svých partiářích načali druhý sloupeček tahů.

7. Daněk Roman (1463) - Šimek Viktor (1543) ½ - ½

Viktor si z přechodu do koncovky těžkých figur odnesl opožděného b pěšce, na kterého se bílý snažil vyvíjet tlak. Naštěstí se Viktor dokázal bránit přesně a nepřipustil žádné komplikace, pěšce chránil všemi možnými způsoby a remízu bez problému uhlídal.

3. Bártek Jan (1847) - Palica Jiří (1921) 0 - 1

Do vedení nás poslal Jirka, který podruhé v sezoně zabodoval se skandinávkou. Soupeř se po zahájení nechal zlákat vidinou zisku materiálu, bohužel pro něj Jirka tuto vidinu vzal, se zdrcujícím efektem ji obrátil proti bílému a získal dámu za věž a jezdce. Poté náš hráč přešel do koncovky, ve které měl kvalitu navíc, o pěšce míň, ale zato měl podstatně zdravější strukturu. V závěru pak vrátil kvalitu zpátky a získal vyhranou pěšcovku, kterou už ho soupeř nenechal dohrát, neb hodil ručník do ringu.

2. Foukal František (1814) - Daněk Libor (1944) 0 - 1

Skóre zápasu se vyrovnalo po skončení partie na druhé desce. Tady se hráči po zahájení vrhli do zběsilých výměn, ze kterých nakonec vyšel lépe domácí hráč, neb Franta byl o celou věž chudší. Následných pár tahů už zřejmě zahrál jen z povinnosti a nakonec mu nezbylo než rezignovat.

5. Machala Matěj (1632) - Hora Miroslav (1757) 1 - 0

Vedení jsem nám vrátil první výhrou v sezoně já. Povedlo se mi zaskočit soupeře v zahájení, a to tak, že hned v šestém tahu v zásadě spáchal harakiri, nad kterým i domácí kapitán nevěřícně kroutil hlavou. Moje figury se poté hladce rozehrály, zatímco černý trpěl a nedostal vůbec šanci se nějak zkonsolidovat. Do koncovky jsem vstoupil s dvojicí střelců a pěšcem navíc, což se v kombinaci se smrtící aktivitou věží ukázalo být dostatečným argumentem pro zisk celého bodu. Neskromně si dovolím říct, že se jednalo o jednu z mých nejpovedenějších partií vůbec.

8. Suchánek Hanuš (1613) - Rozsypálek Milan (1650) ½ - ½

Před přečtením následujících řádků je třeba varovat čtenáře, kteří mají slabé srdce, neb závěr utkání byl doslova infarktový. Hanuš si, stejně jako já, dokázal se sicilkou poradit velice dobře a po brzkém přechodu do koncovky měl jednoho lehce nezdravého pěšce navíc, ale i ten mu zajišťoval dostatečnou výhodu, aby hrál na výhru. Pohodlně si aktivizoval krále a nakonec se dostal do koncovky s dvěma pěšci navíc, která měla být jen záležitostí techniky. Bohužel si Hanuš pozici trochu zkomplikoval a v kritické chvíli poté uspěchal postup c pěšce, čehož soupeř využil, aby obětoval jezdce a dostal se koncovky věže proti věži a jezdci, kterou by zřejmě bez problémů udržel. První šance na pojištění alespoň zápasové remízy byla pryč.

4. Dubovecký Josef (1792) - Závodský Jiří (1840) 0 - 1

Jožka minulý zápas zachránil bod díky ubráněné koncovce, tentokrát se ale octl na druhém břehu. Stejně jako všichni naši zástupci bílých figur, i on čelil sicilce a poradil si s ní velice slušně. Po určitém manévrování se mu ve střední hře podařilo využít soupeřovy nepřesnosti a obětoval kvalitu za dvojici velmi silných centrálních pěšců. Bohužel později nezahrál přesně a černý rozehrál svoje věže, což mělo za následek převážení výhody na jeho stranu. Definitivní naděje pak padla, když Jožka přehlédl jednotahový mat a soupeři tak vyrovnali stav zápasu na 3,5 - 3,5, přičemž v danou chvíli už bylo prakticky rozhodnuto i o osudu poslední partie.

5. Trávníček Jaroslav (1770) - Kokrda Vladimír (1778) 1 - 0

Laďa po zahájení stál malinko hůř, když soupeř překvapivě prosadil d5 a trochu pošramotil černého strukturu na dámském křídle. Postupně hráči vyměnili všechny figury a dostali se do jezdcovky, která však právě díky lepší pěšcové struktuře byla lepší pro bílého. Netrvalo dlouho a bílý dokázal svého jezdce vymanévrovat na c5 a potom sebral pěšce na a6, což znamenalo volnou cestu pro postup bílých pěšců. Laďa ještě hledal protihru v postupu svých vlastních pěšců na druhé straně šachovnice, bohužel se ale ukázalo, že tento pokus byl pouhý blaf, ze kterého bílý vybruslil vidličkou se šachem a sebráním jediného volného pěšce, který Laďovi vznikl. Postouplí pěšci domácího hráče už poté nebyli k zastavení.

Dobře rozehraný zápas se nám tedy na samém konci rozsypal pod rukama a místo výhry a uklidnění přišla komplikace. Momentálně nás jen jediný bod dělí od sestupových pozic, takže bude potřeba v dalších dvou zápasech zabrat, neboť budeme čelit našim sousedům v tabulce. Jako první nás 23. 2. čekají Zborovice.

Matěj Machala