KP škol 2020 v Kroměříži

05.02.2020

V úterý 4.2. se hrál v Kroměříži KP škol. My (v tomto případě Gymnázium Zlín, Lesní čtvrť) jsme tam měli dvě želízka v ohni. Nakonec jedno naše družstvo těsně postoupilo a naopak druhé ještě těsněji nepostoupilo...

Krajské přebory škol v minulých letech probíhaly vždy ve Zlíně v naší herně. Letos se hrálo v Kroměříži, konkrétně v budově Obchodní akademie. V nejmladší ze tří kategorií (první stupeň ZŠ) jsme zastoupení neměli. Naopak v obou starších kategoriích patřila družstva zlínského gymnázia do okruhu kandidátů jak na medaile, tak i na postup.

Hrací systém i postupový klíč byly ve všech třech kategoriích shodné. Z okresních přeborů postoupila vždy dvě nejlepší družstva. Tato osmička se v Kroměříži utkala systémem každý s každým. Bojovalo se o dvě postupová místa na červnové MČR škol. Prvním kritériem byl počet uhraných bodů, potom zápasové body, nakonec vzájemný zápas. A už za chvilku se dočtete, jak tato "nepodstatná věta" byla nakonec důležitá.

Družstvo druhého stupně (Michal Černý, Viktor Šimek, Marek Valkovič, Robin Šilberský - tedy tři malenovičtí hráči a Viktor) začalo třemi jasnými výhrami (3:1,4:0,4:0). Pak sice prohrálo s (nakonec vítězným) Gymnáziem Kroměříž 3:1. Ale hned vzápětí porazilo v klíčovém zápase nejvýše nasazené Gymnázium Uherské Hradiště výsledkem 3:1 a získalo na něj v tu chvíli již 3-bodový náskok. Největší favorit z UH sice mohutně finišoval (3:1 a 4:0), zatímco naši spíše klopýtali (2:2 se vsetínskou "Ohradou" a nakonec 3:1 s AG Kroměříž). V součtu to ale stačilo na bezpečný postup ze druhého místa s jednobodovým náskokem. Vzhledem k lepšímu vzájemnému zápasu tak vlastně bylo rozhodnuto už za stavu 2:1 v posledním zápase, nejvíce bodující člen týmu Marek Valkovič už svou poslední partii teoreticky ani vyhrávat nemusel.

Výsledek družstva GyZL, výsledek kategorie 2. stupně

V kategorii středních škol jelo naše družstvo dokonce i s jedním náhradníkem, aby se kluci mohli během soutěže prostřídat. Zlínskou čtveřici (Martin Hronek, Kryštof Suchánek, Štěpán Hronek, Tomáš Kocián) doplnil ještě brumovský David Kroupa. Klukům možná trochu utekl začátek, když Slavičín porazili jen 2,5:1,5 a prohráli s Gymnáziem UH (podle průměrného ela největší favorit) 1:3. Kompenzovali to výhrou 3:1 s (teoreticky vyrovnaným) Masarykovým Gymnáziem Vsetín a dalšími dvěma výhrami 3:1 s domácími gymnázii. V té chvíli jim ale patřilo až třetí místo. V předposledním kole remizovali se spoluvedoucí SPŠS Vsetín, na kterou tak stále ztráceli jeden bod. Vedoucí G UH mělo dokonce dvoubodový náskok. V posledním kole naši vyhráli 4:0 a čekali na výsledky ostatních. SPŠS Vsetín vyhrála "jen" 3:1 a GUH dokonce jen remizovalo 2:2. Všechna tři družstva se tak srovnala na stejném výsledku 18,5 bodu (!!). O vítězství SPŠS Vsetín tak rozhodlo až druhé pomocné kritérium (zápasové body). A o postupu GUH na úkor našeho týmu dokonce až třetí pomocné kritérium (vzájemný zápas). Nakonec tedy sice třetí místo a bronzová medaile. Ale tentokrát s hodně velkým nádech nevděčné "bramborové medaile.

Výsledek družstva GyZL, výsledek kategorie středních škol