Ne až tak jasná záležitost (Kunovice A - Zlín B 5,5:2,5, 5.kolo, 5.1.2020)
Do nového roku jsme chtěli vstoupit zaskočením největšího favorita krajského přeboru - týmu ŠK Kunovice, za nějž pravidelně nastupuje IM Pavel Zpěvák, WGM Joanna Worek a Martin Beil (FIDE ELO cca 2200).
Proti tak silnému soupeři jsme nasadili obě naše tajná želízka - IM Cyrdu Ponížila a Kubu Roubalíka. Bohužel na nejich výkon nenavázal zbytek družstva a zrodila se tak dle výsledku až příliš krutá prohra, která neodpovídala průběhu utkání. Ostatně se můžete sami přesvědčit přehráním jednotlivých partií.
1. Zpěvák Pavel (2347 ) - Ponížil Cyril (2502) 0:1
Překvapení zafungovalo dokonale, když Cyrda ze zahájení nejprve pohodlně vyrovnal a následně převzal inciativu. Jeho soupeř následně nebyl schopen najít souhru mezi svými figurami zatlačenými na úvodní řady a bylo jen otázkou, kdy toho náš lídr využije. Nakonec se mu to podařilo takticky a zaznamenal výhru v toliko 23 tazích.
8. Suchánek Kryštof (1793) - Slanicay Gabriel (1709) 0:1
Vyrovnání přišlo z druhého konce sestavy. Kryštof proti neobvyklému hypermodernistickému zahájení soupeře nezvolil standardní obsazení centra a jal se vyvinout nejprve dámu. Následně se přesvědčil, že střelec z b7 je schopen zrentgenovat celou diagonálu a zejména uzmout nedostatečně krytého jezdce na f3. Kryštof má alespoň novou zkušenost.
6. Pfeffer Erik (1994) - Veselý Miroslav (1960) 1/2 : 1/2
Jakoby po dvou rychle skončených partií chtěli zbývající hráči zvýšit tahový průměr. Další partie totiž skončily až v kolem první časové kontroly, když přesně pořadí si již nepamatuji. Mira hrál mírně lepší koncovku věží a střelců a správně aktivizoval svého krále. Neodhodlal se však ke zřejmě rozhodujícímu průchodu až na dámské křídlo k proměně svého pěšce v dámu. Následně po výměně věží přivedl partii do remízových vod díky špatnému rohu, když černému k h-pěšci zbyl toliko černopolý střelec.
3. Beil Martin (2190) - Šenkýř Martin (2095) 1:0
Zápas se rozhodoval na prostředních šachovnicích, kde jsme prohrály všechny tři partie, ačkoli reálně jsme měli získat body dva. Zcela se totiž otočila má partie rozdělená na prvních 33 tahů a poslední tah třicátýčtvrtý. Po 33 tazích jsem měl převahu pěšce, lépe zkoordinované figurky i časovou rezervu 8 minut. Po 5minutovém přemýšlení jsem však vše zahodil jednotahovou ztrátou dámy, když jsem s ní mohl ustoupit na téměř kterékoli jiné pole. Takové jsou ale šachy, dokud není podepsán partiář, partie nekončí.
5. Hudaček Josef (2099) - Svoboda Rostislav (2006) 1:0
Ani Rosťa nemusel partii prohrát, byť najít komplikované řešení by nebylo snadné s dostatkem času, natož při hraní s půlminutovým přídavkem. S ohledem na pozápasovou nemohu neuvést Cyrdovu poučku, že pokud jde kůň na a6, musí mít další prostor pro rozvoj. Zda se prosadí, nebo Cyrda objevil slepou cestičku šachové metodiky, však ukáže až čas.
4. Slovák Pavel (2012) - Karlík Vladimír (2133) 0:1
Pavel opět prokázal týmového ducha, když v mírně lepší pozici odmítl remízovou nabídku soupeře. Při následném útoku a protiútoku však soupeř počítal lépe (či možná uplatnil lepší odhad) a namísto masakru krále černého skončila partie skonem monarchy odstínu světlejšího. Bylo tedy bohužel již po odehrání šesti partií zřejmé, že všechny tři body zůstanou na domácí půdě.
2. Roubalík Jakub (2408) - WGM Worek Joanna (2092) 1/2 : 1/2
Rovněž Kuba nemůže s remízou spokojený. Po té, co ho soupeřka v zahájení drobně zaskočila rychlým postupem b5 Kuba našel optimální řešení a v následných zápletkách měl tahat za delší konec. Z přehršle možností si však nevybral vždy tu nejpřesnější a partie nakonec skončila smírem v koncovce s omezeným materiálem.
7. Rojar Libor (1893) - Hronek Martin (1914) 1/2 : 1/2
Na závěr jsem si nezáměrně schoval jedno z mála pozitiv popisovaného zápasu - prodloužení série neporazitelnosti Martina Hronka. Jeho partie byla opět bojovná, v závěrečné pozici byli v ohrožení oba králové, a to i při omezeném materiálu dvou věží a jezdce v rukou Martina, resp. dvou věží a střelce v podání soupeře.
Martin Šenkýř