Nedáváme góly (ŠK Holešov A - ŠK Zlín B, 3. kolo, 24.11.2019)

28.11.2019

Třetí kolo nás zavedlo do Holešova. Soupeři, se kterým jsme v loňském roce prohráli až poslední rozhodující partií těsně 3,5:4,5, jsme měli co vracet. Domácí nastoupili téměř v základní sestavě. Brzy se ukázalo, že domácí si připravili trochu stereotypní strategii. Proremizovat se k vítězství. První nabídku jsem obdržel já, můj soupeř využil, že hraju francouzskou, vybral si výměnnou variantu a nabídl smír. Domluvili jsme se, že to nebudu lámat a raději se budu věnovat řízení zápasu. Bohužel ani to nakonec nějak nedopadlo. Ale po pořadě.

Rovnováhu v zápase poměrně brzy narušili hráči na první a poslední šachovnici. Bohužel v náš neprospěch. Jakub zopakoval strategii z prvního kola, obětoval pěšce, kterého, jak se přiznal po partii, přehlédl. Oběť by to byla korektní, i přes ne zcela přesné pokračování získal slušné šance. Na první šachovnici se Mirek trápil už od zahájení ve velmi obtížné pozici. Po bílého standartním postupu pěšcem na e6 mu zůstal král v centru, nepříjemný vetřelec na f7 a mizerná koordinace vlastních figur.

A v té chvíli se začala epidemie ze třetí šachovnice šířit dál. Postupně domácí na čtvrté, páté a druhé šachovnici nabízeli remízu. To už jsme museli odmítat. Navíc se zdálo, že ve všech těchto šachovnicích máme drobnou převahu. Největší naše výhoda byla asi na šesté desce a konečně na sedmé šachovnici vznikla náročná dynamická pozice, kde se hodnocení docela točilo.

Další průběh zápasu byl pro diváka zajímavý, ale stále jsme tahali za kratší konec. Mirek Kocián na jedničce se zabetonoval s králem na d7, vypadalo to, že bílého pěšce na f7 zlikviduje a z nejhoršího bude venku. Pavel Slovák přeměnil prostorovou převahu v lepší koncovku s dámami a párem jezdců s pěšcovou převahou na dámském křídle. Mirek Veselý na čtverce trochu uspěchal postup e5 a dostal se spíše do potíží. Martin Hronek se snažil zatlačit bílého na dámském křídle a využít jeho pasivně stojícího bělopolného střelce. Kryštof umně zaútočil na pěšcový kryt krále a donutil ho, aby do obrany postouplých pěšců vyrukoval i s monarchou. Na sedmičce se zdálo, že Patrik získá výhodu díky pěkně postavenému jezdci na d4, který bude soupeři hodně znepříjemňovat život. Na osmičce Jakub za pěšce získal tlak na soupeřovi oslabené pěšce na b5 a d5.

Na první rezultativní partii se čekalo relativně dlouho. Na první šachovnici nakonec soupeř svou výhodu dovedl přesvědčivě k vítězství, kdy rozhodla oběť figury na e5, kterou Mirek asi nemůže přijmout a pak se pozice stejně rozpadne.

Jakub na poslední šachovnici partii po sérii výměn přivedl do dámské koncovky, kde mají oba hráči jen po dvou pěšců. Remiza. Za rozbor stojí bílého alternativní plán s Kh2 a vyhánění černého jezdce z pole f4 tahem g3. Zde by bílý asi získal nejen zpět pěšce, ale i dobrou hru.
<

Stav vyrovnává na šestce Kryštof. Zdálo se mně, že po tom, co černého pustil k tahu c4, již nemá takovou výhodou. Pak několik tahů v časové tísní proběhlo rychle a k naší radosti soupeř přehlédl průnik bílé dámy na h5 s rozhodujícím šachem králi na f7. Srovnáváme na 2:2

Na sedmičce se partie stále poměrně divoce točí a odhadnout vývoj nejde. Na pětce Martin Hronek získává v kombinaci pěšce a snaží se odolat soupeřově protihře. Mirek Veselý se odstává do zlé pozice, hraje s dámou proti dvěma věžím a pěšci. Za daných okolností musíme bojovat na dvojce dál, i když soupeř stále škemrá o remízu, teď už asi oprávněně v jezdcové koncovce.

Bohužel se do vedení opět dostává soupeř. V Patrikově partii je to on, kdo dělá poslední hrubku. Nejdříve náš hráč přehlédne vidle a hraje s figurou a věží proti dámě, pak soupeř ztratí materiál a vzniká materiální poměr dáma proti třem figurám. A nakonec Patrik ztrácí koně.

Podobně divoký průběh má partie na čtverce. Mirek s dámou a pěšci vytvoří tlak na černého krále. Snad jsou v pozici šance i na vítězství, to se nakonec nestane a v pozici hrozí, že soupeř získá výhodu, to se i stane, když Mirek nevidí věčný šach. Partie je rozhodnutá, černý s věžemi odřezal na první řadě bílého krále a má tři pěšce proti jedinému. Ovšem chamtivě toho poslednímu bere a přehlíží jednoduchý věčný šach.

Stav je 2,5:3,5 a ze zbylých dvou partií musíme jednu vyhrát.

Martin má v koncovce páru věží a různobarevných střelců navíc pěšce. Pavel v jezdcovce volného pěšce na c6, ale soupeřovi černí pěšci na královském křídle se rozbíhají také. Pozice je objektivně rovná, ale Pavel nakonec nenajde proti tomuto plánu nejlepší obranu a dokonce partii, kdy měl většinu času převahu, prohrává.

Pavel bojoval celý její průběh za družstvo a naštěstí jej ani kapitána nemusí mrzet, že ztracený půlbod není rozhodující, protože ani Martinovi se nepodaří pěšce uplatnit, když soupeřovi dovolí vyměnit věže a přejít do různobarevných střelců.

Nakonec tedy 5:3 pro domácí, kterým remízová strategie vyšla. Škoda ztracených bodů, na které jsme měli, ale nevyužili jsme poměrně dost šancí v několika partiích. A poměrně cenný pro hráče i kapitána. Tak doufejme, že příští zápas nám přinese stejně šancí a jejich lepší proměňování.

Rosťa Svoboda