Nicneřešící remíza (Kroměříž C - Zlín B; 4:4, 9.kolo, 1. 3. 2020)

02.03.2020

Nyní již včetně partií a stále pln čerstvých dojmů, se s Vámi podělím o průběh včerejšího zápasu, o jehož osudu se rozhodovalo až v závěrečné časové tísni. Ačkoli jsme totiž vedli dokonce 3,5:1,5, existovala i reálná hrozba, že domácí uzmou ze zbývajících tří partií všechny body, a my se vydáme na cestu ku domovu s prázdnou.

8. Mařák Jakub (1602) - Jánek Jiří (1786) 1 : 0

Do vedení nás dostal Kuba, který v koncovce obsadil důležitý (a jediný volný) c-sloupec, po němž následně vnikl soupeři do týlu. Černý kontroval protiakcí po shodném sloupci, která však vyústila jen v uzavření jeho věže na a4. Kuba pak zřejmě mohl získat celou věž, avšak i zisk tří pěšců zajistil jeho radostný úsměv po skončení partie.

2. Vraj Karel (1982) - Šudřich Radek (2021) 1/2 : 1/2

Obdobný výsledek jsem očekával na druhé desce, kde Karlův soupeř nezahrál zahájení příliš ambiciózně a přenechal veškerou inciativu v rukách našeho bojovníka. Díky prostorové převaze Karel získal pěšce, bohužel přehlédl nucený přechod do věžové koncovky, kde dalekopostoupivší pěšec byl snadnou kořistí pro soupeře. Hráči se pak velmi rychle domluvili na dělbě bodů.

4. Veselý Miroslav (1961) - Navrátilík Pavel (2029) 1/2 : 1/2

Další půlbodík do našeho měšce přidal Mira, který ze zahájení získal mikroskopickou výhodu. Podobně jako v Kubově partii se očekávalo rozuzlení na c-sloupci, kde však došlo jen k výměně téměř všech figur. Když zbyly na šachovnici pouze dámy, rozešli se soupeři smírně i v tomto případě.

3. Bačák Petr, ml. (1938) - Svoboda Rostislav (1988) 1/2 : 1/2

Poté skončila i první partie z těch, v nichž měli výhodu bílých figur domácí. Ve velmi dynamické partii se Rosťa snažil získat nestandardním postupem výhodu, jeho soupeř však hrozby vykryl, poměnil materiál a rovněž ani zde nemohlo být řeči o jiném než nerozhodném výsledku.

7. Bačák Petr, st. (1918) - Palica Jiří (1882) 0 : 1

Smršť dělby bodů zastavil Jirka, který ve Skandinávce zaskočil soupeře, následně využil jeho několika nikoli přesných tahů a mohl si pak vychutnat i závěrečný útok na bezbranného bílého krále.

5. Vrtal Jaroslav (2025) - Hronek Martin (1939) 1 : 0

V té chvíli jsem vedli již 3,5 : 1,5 a pojistku na bodový zisk mohl přinést nejprve mladší Martin. V zahájení se však nechal zatlačit a nestihnul vyvinout střelce z c8. Z nastalých problémů bohužel nedokázal vybruslit jako v dřívějších partiích a musel poprvé v této sezóně sklonit krále. Jeho série bez prohry je však i přesto zaznamenáníhodná.

1. Cagašík Tomáš (2121) - Šenkýř Martin (2087) 1/2 : 1/2

Poslední (a čtvrtou) remízu na prvních čtyřech stolech přinesla má partie. Po nestandardním aktivním postupu v zahájení na královském křídle jsem se začal potýkat s nevyvinutou dámskou polovinou šachovnice. Naštěstí jsem vše stihl tak akorát rozmotat. A jelikož jsem poté udržel i lehce stísněnou koncovku lehkých figur, bylo zřejmé, že dnešní zápas neprohrajeme.

6. Suchánek Kryštof (1792 - Závodský Jiří (1843) 0 : 1

Obdobně však zajistil zápasovou nepohru soupeřů dílčí výhrou domácí hráč v souboji s Kryštofem. V koncovce naopak pouze těžkých figur byly ty Kryštofovy přikovány na první a druhou řadu a bylo jen otázkou času, kdy soupeř své šiky správně zformuje. I díky drobné taktické pomoci získal tři pěšce, a Kryštof tak byl nucen se v 60. tahu vzdát.


Závěrem se pak již jen sluší pogratulovat suverénnímu družstvu z Kunovic, které se s bilancí 9 výher z 9 možných vrací po roční odmlce zpět do 2. ligy.

Martin Šenkýř