První tři online pátky

17.04.2020
Photo by Ricky Kharawala on Unsplash

Jistě jste zaznamenali, že šachová herna je v pátky dočasně uzavřená. Volných večerů jsme proto využili k pořádání šachových turnajů v online světě - a to prozatím třikrát, vždy v každém večeru jsme zvládli po dvou turnajích.

Ten první proběhl v pátek 27. března. Organizaci si vzal na starost Kuba Martinka, hrálo se na lichess.org. Všechny partie z prvního i druhého turnaje si můžete přehrát po kliknutí na jednotlivé odkazy.

Hrálo se formou tzv. areny, kdy po skončení partie je Vám ihned přidělen další soupeř. Neplatí však pravidlo, že s každým hráčem hrajete právě jednou. Zároveň získáváte bonusové body, pokud máte řadu vítězství (dvojnásobný počet bodů za každou další partii, dokud série neskončí). Posledním "vylepšením" je tzv. "berserk mód", kdy máte sice polovinu času (a případně přijdete i o přídavek za tah), ale získáváte opět dvojnásobné množství bodů - tentokrát bez ohledu na předchozí výsledek. Obě výhody se však nenásobí. Po předem určeném časovém limitu (v našem případě jedné hodiny) se sečtou výsledky a vyhlásí se vítěz.

Tím prvním se stal Martin Šenkýř (slugito), druhé místo obsadil Kuba Roubalík (CusBrus) a až třetí byl IM Cyrda Ponížil (d3rocks). Výsledky jsou však v takto malém počtu hráčů zkreslené, když Martin odehrál 14 partií, Kuba 10 a Cyrda dokonce jen 8. Což byl shodou okolností i počet hráčů v turnaji.

Vybrali jsem pro Vás 2 partie, které si můžete přehrát rovnou zde:

Do následujícího turnaje nastoupilo už jen 6 hráčů. Tentokrát Cyrda nenechal nic náhodě a zvítězil. Druhé místo si zasloužil Patrik Navrátil (iHAZZARDi) a třetí byl Kuba Roubalík (CusBrus).

Ani nyní Vás neochudíme o pár partií (shodou okolností se vyskytuje obdobný nestandardní materiál v závěrečné pozici):

Následující týden pak převzal organizační štafetu Patrik Navrátil. Jelikož lichess.org neumožňoval hrát systémem každý s každým, ani jinou vhodnou variantu (např. "švýcara"), přesunuli jsme se na konkurenční server chess.com.

V celkově třetím (a ten večer prvním) turnaji, hraném švýcarským systémem na 5 kol o 10 účastnících, zvítězil zakladatel tradice online turnajů Kuba Martinka (JakeFoxJM). Stříbrné místo obsadil Kuba Roubalík (FutureFideMasseur) a bronzové místo pak mladík Viktor Šimek (SeriouslynotViktor).

Drobnou partiovou ochutnávku pak nabízíme i zde:

Druhý turnaj (a celkově čtvrtý v pořadí) poznal čtvrtého vítěze - stal se jím Kuba Roubalík (FutureFideMasseur), který nechyběl na žádných stupních vítězů. V tomto turnaji jej na nich doplnil Martin Šenkýř (red07devil) a stupňový nováček Pepa Bednařík (potahovac).

Opět můžete mrknout na 2 vybrané partie:

Třetí herní pátek nesl v kalendáři označení 10. 4. 2020, a opět přinesl dva turnaje.

Jak se již stalo tradicí, v celkově pátém turnaji jsem opět poznali nového vítěze - tentokráte Frantu Foukala (Foukal1). Druhé místo si po drobné odmlce zopakoval Patrik Navrátil (iHazzardi) a třetí byl Martin Hronek (mh332).

Ani nyní si nenecháme všechny partie jen pro sebe:

Jelikož zkrátil server první turnaj na 3 kola (v takto malém množství není schopen napárovat další kolo, nešlo o záměr), zkusili jsme se v dalším turnaji vrátit opět k modelu "arena" za podobných podmínek jako první večer. Jen jsme již zůstali na novém serveru chess.com.

Tento netradiční formát zřejmě svědčil nejvíce Martinu Šenkýřovi (red07devil), když prolomil tradici střídání vítězů a v celkově šestém turnaj obsadil místo nejvyšší. Druhý skončil Kuba Krejča (krejton) a třetí místo obsadil Kuba Martinka (JakeFoxJM).