Silvestrovský blicák vyhrál IM Cyril Ponížil (27.12.2019)

30.12.2019

Opět po roce proběhl v naší nové herně tradiční silvestrovský blicák za účasti rovné dvacítky hráčů. Ti byli dle výkonnosti rozděleni do dvou skupin A a B, přičemž z každé z nich postupovalo prvních 6 hráčů do play-off o celkové vítězství a zbývající hráči si mohli zahrát alespoň turnaj útěchy.

Největšími favority byl jediný mezinárodní mistr ve startovním poli Cyril Ponížil. Výbornou formu z nedávného mistrovství České republiky chtěl prokázat rovněž Jakub Roubalík (na MČR obsadil 4. místo a k medaili nebylo daleko). Potrápit je pak chtěla smečka pronásledovatelů.

Skupinu A (podle mnohých jejích nejmenovaných účastníků tzv. skupinu smrti) vyhrál podle papírových předpokladů Cyrda s 9 body z 9 možných. Sám Cyrda však určitě potvrdí, že v některých partiích při něm stálo i pověstné štěstíčko. Na stupních vítězů jej doprovodili Kuba Martinka (7/9) a Mira Kocián (6,5/9). Do play-off se dále probojovali Rosťa Svoboda, Jožka Dubovecký a Pepa Bednařík (shodně 5/9).

Rovněž skupina B měla vítěze bez ztráty kytičky, když papírové předpoklady potvrdil Kuba Roubalík (9/9). Druhý skončil autor těchto řádků (Martin Šenkýř, 7/9) a třetí místo obsadil jeho jmenovec Martin Hronek (6/9). Do finálového pavouka postoupili rovněž Pavel Slovák (5,5/9), Kuba Mařák (4/9) a šesté místo gentlemansky přepustil Hanuši Suchánkovi Jirka Hodovský (oba shodně 3,5/9).

První dva z každé skupiny (Ponížil, Martinka, Roubalík, Šenkýř) postoupili přímo do čtvrtfinále, kde je doplnili vítězové osmifinálových bojů - Mira Kocián porazil Hanuše, Rosťa přešel přes Kubu Mařáka, Pavel si poradil s Jožkou Duboveckým a konečně Martin Hronek si připsal skalp hošťálkovského Pepy Bednaříka.

Do semifinále postoupil ze skupiny smrti (A) pouze její vítěz Cyrda. Ve zbývajících soubojích jsem vyhrál já nad Mirou, Kuba Roubalík připsal celý bod s Rosťou a Martin Hronek ukončil cestu Kuby Martinky.

Občerstvení bylo natolik lákavé, že se nepodařilo zachytit jeho původní podobu.
Občerstvení bylo natolik lákavé, že se nepodařilo zachytit jeho původní podobu.

Semifinále hrané na 2 partie překvapení nepřineslo, když jak Kuba, tak Cyrda dvakrát zvítězili a postoupili do boje o celkové prvenství. My Martinové jsem se tak mohli utkat nejen o bronzovou medaili, ale i titul nejlepšího Martina v turnaji.

Na rozdíl od bojů semifinálových musely být závěrečné boje rozhodnuty až v tzv. armagedonu. V našem souboji jsem nejprve zvítězili já černými, aby mi Martin výhru tmavšími kameny vzápětí vrátil. I s ohledem na to jsem zvolil do armagedonu černé kameny, když časový nedostatek 4 minuty proti 5 mi kompenzovala možnost zvítězit v zápase i při partiové remíze. V nastolené řadě jsme však pokračovali a opět zvítězily černé figury.

Finálová armagedonová partie byla dramatičtější, když Cyrda černými dokázal v závěrečných sekundách postavit pevnost a jeho věž téměž vydřela spojnici mezi body e7 a g7.

V turnaji útěchy zvítězil Viktor Šimek před Hedvikou Režnou, Tomášem Kociánem a Jakubem Šveďukem.

Skvělou a velmi přátelskou atmosféru turnaje pak dokumentovala rovněž skutečnost, že jako úplně poslední skončila volná partie mezi Kubou Martinkou a Mayou za přihlížení všech zůstavších účastníků.

Martin Šenkýř