SK Boršice B - ŠK Zlín C 1,5:6,5 (2.kolo, 3.11.2019)

11.11.2019

Ve druhém kole krajské soutěže jsme v skoro nejsilnější možné sestavě vyrazili do Boršic. Výjimečně chyběl kapitán, jenž se zotavoval po jistě náročném intenzivním týdenním jazykovém kurzu. Roli kapitána tak převzal Vladimír Kokrda, který svou roli zvládl na jedničku, posuďte sami níže.

8. Mařák Jakub (1578) - Skalka Josef (1645) 1:0

Jako první si jedničku do partiáře zapsal Kuba Mařák, který bílými zvolil Bogoljubovovu variantu hry čtyř jezdců a navázal tak na svůj výkon ze Vsetína. Zvolil ambicióznější výstavbu než soupeř, kritický byl myslím 21. tah, ve kterém se soupeř dopustil hrubé chyby a Kubovi po výměně dam zbyl volný krytý pěšec na d6. Soupeř už ani nečekal, až dojde do dámy, a smířil se s prohrou.

5. Ludvíček Josef (1732) - Palica Jiří (1894) 0:1

Přiznám se, že přesně nevím, v jaké posloupnosti partie končily, další bod na naše konto nejspíš přidal Jirka Palica. Ten sice v zahájení mohl ztratit pěšce, ale poté se v pozici opačných rošád orientoval lépe. Útočil, získal nejprve kvalitu a poté i celou partii, neb soupeř byl nucen vzdát se před nekrytelným matem.

3. Stodůlka Václav (1663) - Kokrda Vladimír (1784) 0:1

Zhruba ve stejnou chvíli vyhrává i Vladimír Kokrda, který černými rovněž zvolil Skandinávskou. Po soupeřových chybách se chopil iniciativy, získal pěšce a ve chvíli, kdy by získával figuru a minimálně věž k tomu, se soupeř vzdává.

6. Dubovecký Josef (1682) - Tománek Pavel (1625) 1/2 : 1/2

Smířlivě se rozchází se soupeřem Josef Dubovecký, který se ubránil v koncovce různobarevných střelců s pěšcem méně.

(Partii se nám bohužel nepodařilo zrekonstruovat)

1. Náplava Petr (1858) - Balážec Ludovít (1899) 0:1

Vítězství v zápase stvrzuje Ludo Balážec, jenž soupeře nejdříve přehrál, ale v časovce se podle vlastních slov dopustil několika chyb a partie mohla prý skončit jinak (v 39. tahu mohl soupeř zahrát Vxg6). Nicméně s velmi malým číslem na hodinách to nebylo lehké najít a vyznat se v komplikované pozici. Partie skončila krátce po časové kontrole nekrytelným matem k naší radosti.

2. Jurča Marek (1932) - Pfeffer Dominik (1722) 1/2 : 1/2

Na druhé desce Marek při své premiéře v barvách Zlína určitě nezklamal a po velkém boji si připsal půlbod. Spokojený ale moc nebyl, po krásně rozehraném začátku pomýšlel na víc. Výhoda se ale postupně vytratila a remíza v koncové pozici byla podle mě korektní.

7. Šebela Ladislav (1841) - Hronek Martin (1908) 0:1

Pár minut po časové kontrole dohrávám i já a navyšuji výsledné skóre. Hrála se dračí sicilská s malými rošádami. S pozicí ze zahájení jsem moc spokojený nebyl. Soupeř mě trochu ušetřil tím, že zvolil tah f5 místo e5. Po výměnách figur se mně podařilo změnit pěšcovou strukturu a tím i charakter pozice. Soupeř, hrající již v časové tísni, se dopouští pár chyb, v důsledku čehož ztrácí dva pěšce a tím i partii.

8. Foukal František (1861) - Šaňák František (1805) 1/2 : 1/2

Jako poslední dohrává Franta Foukal, kterého soupeř v zahájení překvapil opravdu neortodoxní variantou. Škoda je možná předčasné výměny dam. Partie po napínavém boji končí remízou.

Je z toho tedy vysoká výhra 6,5-1,5, po které jsme se posunuli na průběžné třetí místo a získali důležité 3 body. Doufám, že na tento dobrý výkon navážeme i v dalších kolech, třeba už příště proti Holešovu B.

Martin Hronek