ŠK Lokomotiva Brno A - ŠK Zlín A 2:6 (3.kolo, 17.11.2019)

20.11.2019

Oproti roku loňskému se skupina E 2. ligy posunula výrazně více k Brnu, a proto jsme mohli odehrát 3. kolo opět do delší době v moravské metropoli. A jelikož byl návrat úspěšný, píše se tento článek téměř sám.

Úvodem je nutno zmínit, že se v hrací místnosti hrály hned 4 zápasy, a proto byly již tradičně první 4 šachovnice přesunuty do samostatné místnosti. Na vývoj zápasu a jeho kapitánování to však žádný vliv nemělo, jak zjistíte již v následujícím odstavci.

4. Kratochvíl Karel (2156) - Šenkýř Martin (2098) ½:½

S Karlem jsme jako vrstevníci odehráli množství partií v mládežnických turnajích a v neděli neměl ani jeden z nás potřebu vzájemné souboje zbytečně vyostřovat. Což logicky muselo vyústit ve velmi krátkou remízu, k níž je možné dodat toliko, že pokud bych v sedmém tahu zvolil namísto poklidného Jd4 velkou rošádu, postavil bych soupeře před dilema, zda sezobnout pěšce na a2, či hrát poklidněji.

8. Martinka Jakub (1857) - Veselý Jaromír (1952) 1:0

Po mé remíze jsem si odskočil cca na dvě hodinky věnovat se rodině a doufal jsem, že nic zásadního neprošvihnu. A jako zázrakem se tak stalo, že Kubova partie skončila pár chvíl po mém návratu do herny. Můžu k ní jen dodat, že Kuba se orientoval v zápletkách výrazně lépe než soupeř a sérií taktických úderů partie krásně rozhodl ve svůj prospěch.

2. FM Bombek Peter (2151) - Dvořák Adam (2163) 1:0

Úspěšnou premiéru ve zlínském dresu si připsala naše posila ze Slovenska. Jak se vyjádřil sám po partii (a jak se jej pokusím parafrázovat): "Netřeba žádných divočin, raději v poklidu vyhraju". A průběh partie mu dal jednoznačně za pravdu - získal pěšce a následně dokázal soupeři, že při různobarevných střelcích má útočící strana figuru navíc.

7. Straka Vojtěch (1975) - Hodovský Jiří (2059) 1:0

Narozdíl od minulého kola se Yurrovi partie dnes nevydařila. Ze zahájení sice černými získal drobnou převahu, následně však hrubou chybou partii otočil ve svůj neprospěch. A když přišlo druhé přehlédnutí v koncovce, nezbývalo než rezignovat.

Průběžný stav 2,5:1,5 v náš prospěch nás měl mírně favorizovat ve vztahu k vyhlídkám na celkové vítězství, situace byla však zamotanější. Na první šachovnici musel Dominik za zachránu svého monarchy obětovat jezdce za dva pěšce a volnější vzduch. Na třetí musel Kuba Krejča hlídat soupeřovy matové protihrozby. Na páté postavil Kuba Stančík pružnou strukturu á la ježeček a hledal kde prorazit. A konečně na šesté šachovnici probíhalo manévrování těžkých figur. V této chvíli jsem odhadoval, že výsledek zápasu bude velmi těsný.

5. Hejný Jaroslav (2023) - Stančík Jakub (2054) 0:1

O osudu zápasu však bylo nakonec rozhodnuto ještě před první časovou kontrolou. Kuba Stančík typickými pěšcovými výpady rozsekal na první pohled pevnou strukturu soupeře, vytvořil bílému izolovaného a především osamoceného dvojpěšce na b4 a b5, které se ho chystal postupně zkonzumovat. Zabránila mu v tom však rezignace soupeře. Kubovi se povedla ucelená partie, kdy soupeři nedal šanci.

6. Kocián Miroslav (1982) - Mrazík Tomáš (1979) ½:½

Mira sám nevěděl, zda má hrát závěrečnou pozici na výhru, snažit se o klidný postup směřující k remíze, či zda by se měl dokonce bránit. Po sérii oboustranných taktických hrozeb však přistoupil s ohledem na vývoj zápasu k zlaté střední cestě a když mu soupeř nabídl smír, nebylo nad čím váhat. V partii jednotlivců by však zcela jistě proběhlo krveprolití.

3. Kratochvíl Milan (2189) - Krejča Jakub (2154) 0:1

Jak jsem naznačil výše, byl zápas za průběžného stavu 4:2 již prakticky rozhodnut. Pro skutečnou jistotu však musel Kuba pohlídat všechny hrozby okolo svého monarchy, následně zkonzumovat oslabené bílé pěšce a pro jistotu zakončit partii matovým útokem. Tuto partii rozhodně doporučuji k přehrání.

1. FM Šklíba Martin (2298) - Kula Dominik (2207) 0:1

Pokud by se mi kdokoli kolem cca 30. tahu snažil vnutit myšlenku, že by Dominik mohl v partii neprohrát (či dokonce vyhrát), zřejmě bych si od jeho ošetřujícího lékaře vyžádal zprávu o jeho psychickém zdraví. Náš lídr byl v zahájení zatlačen, jeho figurky si buď překážely, nebo po oběti za dva pěšce přímo absentovaly. Dominik se  však nevzdal a postupoval pěšci na dámském křídle. Tím soupeře v jeho časové tísní dostatečně vystrašil. Ten se rozhodl narůstající tlak vyřešit protiobětí střelce za dvě pěšce za přechod do papírově vyrovnané koncovky. Psychická výhoda však v té chvíli byla již na straně našeho hráče a především díky svému úsilí v koncovce již přesvědčivě zvítězil.

První letošní body tedy zacinkaly na našem dosud velmi skromném kontě. Za 14 dní budeme mít příležitost je zdvojnásobit v zápase s nováčkem z Kuřimi - nenechte se však zmást, šachisté z brněnského předměstí mají bohaté druholigové zkušenosti. Což potvrzují i v současné sezoně, kdy ze 3 zápasů již 2krát zvítězili.

Martin Šenkýř