ŠK Vlčnov B - ŠK Zlín C 4,5:3,5 (4. kolo, 1.12.2019)

14.12.2019

Ve čtvrtém kole ZKS-západ jsme příjemně naladění zavítali na horkou půdu Vlčnova B. Ten měl před tímto kolem v tabulce také dvě vítězství a zápas tak sliboval napínavou podívanou. Nakonec jej rozhodla pouze jediná rezultativní partie, která bohužel vyzněla v náš neprospěch.

3. Flekač Milan (1917) - Foukal František (1814) ½ - ½

Rekord v nejkratší partii, který v minulém zápase stanovil Patrik, dlouho nevydržel. Franta Foukal se na oslavu svých narozenin rozhodl netrápit svou mysl dlouhým přetahováním a v lepší pozici nabídl remízu. První z nešťastných rozhodnutí, které nás později stály zápas.

2. Navrátil Patrik (1684) - Moštěk Jan (1876) ½ - ½

A když už byla řeč o Patrikovi, jeho partie skončila hned jako druhá v pořadí. V dámském gambitu si počínal velice přesně a v poziční přetahované se mu povedlo vybojovat si výhodu. Bohužel, i on v této chvíli místo boje nabídl remízu, kterou jeho soupeř s neskrývaným nadšením přijal. Netřeba dodávat, že u mě, jako kapitána, vyvolalo Patrikovo rozhodnutí přesně opačnou reakci. 

8. Mařák Jakub (1660) - Kadlčík Marek (1530) ½ - ½

Další z remíz, které si pochvalu nezaslouží, zapsal Kuba Mařák. Ten zvolil proti sicilce solidní zavřenou strukturu a brzy měl prostorovou převahu a také jeho figury stály o něco příjemněji, než ty soupeřovy. Po nabídce remízy však sám sobě v propočtu vyvrátil klíčový postup f5, a nevěda co s pozicí dál, potřásl si se soupeřem rukou. I v tomto případě se domácímu hráči očividně značně ulevilo, ačkoliv objektivně vzato mu ještě nic konkrétního nehrozilo.

1. Vlach Karel (2073) - Balážec Ľudovít (1899) ½ - ½

Krátce nato skončila i partie na první desce, kde Ludo poprvé v této sezoně nezapsal plný bodový zisk. V zahájení se povedlo bílému získat prostor na dámském křídle a natáhnout svoje pěšce až na a5 a b6, čehož následkem byla pro něj pohodlná hra. Pak se ale bílý přepočítal a namísto výhody ztratil figuru za dva pěšce. S výrazně lepším časem pak takticky nabídl remízu, kterou Ludo přijal. Po půlce ukončených partií byl sice stav vyrovnaný, ale průběh těch zbylých již dlouho napovídal, že dnes se na nás štěstí neusměje...

6. Kokrda Vladimír (1778) - Oharek Vlastimil (1774) ½ - ½

Na šesté šachovnici předvedli oba hráči velice přesnou partii, která snad v celém průběhu nevybočila z rovnováhy. Laďa sehrál poměrně neortodoxní zahájení, ze kterého však nedostal víc, než jen rovnou střední hru. Do blížící se koncovky začínal mít svoje obligátní problémy s časem, a tak raději také přistoupil na smír.

7. Ondrůšek Jan (1686) - Machala Matěj (1632) ½ - ½

Já jsem byl se svou pozicí ze zahájení poměrně spokojený, pak jsem ale ztratil nit a stačilo pár tahů, aby byla pozice příjemnější za mého protivníka. Ten se potom sice zbavil jednoho ze svých střelců, čímž mi lehce usnadnil život, ale pořád to byl on, kdo měl šanci z pozice něco získat. I tady však došlo k nabídce remízy, kterou jsem s mírně pasivnější pozicí, horším časem a těžkým srdcem přijal. Soudě dle vývoje posledních dvou partií už bylo prakticky jasné, že zápas si pro sebe nejtěsnějším rozdílem uzmou domácí hráči. 

5. Psotka Tomáš (1587) - Dubovecký Josef (1792) 1 - 0

No a právě pátá šachovnice byla místem, ve kterém se všechno zlomilo. Bílý hrál jako z partesu. Už ze zahájení měl výbornou pozici, kterou pomalu, ale jistě zesiloval a vytvářel hrozby, kterým se jen stěží dalo odolat. Nejdřív to Jožku stálo kvalitu, poté pěšce, následoval rozbitý kryt kolem krále a posledním hřebíčkem byla oběť kvality s matem v příštím tahu.

4. Palica Jiří (1921) - Podškubka Ondřej (1712) ½ - ½

Nejdelší bitvu svedl na čtvrté desce hrající Jirka Palica. I tady hráli oba hráči velice přesně a těžko hledali možnosti, jak získat výhodu. Nakonec se dostali až do koncovky, ve které stála na obou stranách dvojice střelců a k nim hned sedm pěšců. Ačkoliv o žádné výhodě nebo vůbec možnosti něco získat nemohla být řeč, Jirka statečně odmítal nabídky remízy a ještě téměř hodinu po skončení Jožkovy partie zkoušel soupeřovu trpělivost. Bohužel, víc než půlbod z pozice skutečně vyždímat nemohl.

Připsali jsme si tedy první letošní porážku, a to tím nejtěsnějším rozdílem. Nejbližší příležitost to napravit budeme mít v posledním zápase tohoto kalendářního roku, kdy se na domácí půdě postavíme Starému Městu E.

Matěj Machala