ŠK Zbrojovka Vsetín B - ŠK Zlín B 1,5:6,5 (1.kolo, 20.10.2019)

04.11.2019

Naše béčko zahájilo šachovou sezónu s výrazně vyššími ambicemi než v roce loňském. Po delší několikaleté odmlce se v krajském přeboru objeví sestava vedená zlínskými odchovanci IM Cyrilem Ponížilem a Jakubem Roubalíkem. Kapitánem se stal Rosťa Svoboda. A jelikož i pro mě se jednalo o obnovenou premiéru po letech, mám tu čest podělit se s Vámi o mé dojmy z prvního letošního týmového vítězství.

8. Mařák Jakub (1505) - Kopecký Matěj (1388) 1:0

Kuba dostal před zápasem za úkol nepřijímat ani nenabízet remízu a naopak bojovat za každou cenu. A i díky tomu bylo vidět, jak obrovský pokrok za poslední dobu udělal. Svému soupeři v podstatě nedal šanci (až na vzácnou výjimku, kdy mohl soupeř sebrat pěšce a kompenzace Kuby nebyla úplně zřejmá) a spolehlivě dokráčel svým h-pěšcem až na pole proměny.

3. Závodný Jaroslav (1835) - Vraj Karel (2003) 0:1

Jistě mě omluvíte, že si nepamatuji zcela přesně pořadí, v jakém jednotlivé partie skončily. Na průběh se však historie neptá a důležitý je výsledek. Tak vězte, že Karel nejprve odmítl remízu. Za svou bojovnost byl oceněn chybou soupeře, který nedopočítal přechodnou obět figury až do konce. Z přechodné oběti se tak stala trvalá nevýhoda, brzy následovaná rezignací domácího bojovníka.

5. Bartošek Ivan (1747) - Veselý Miroslav (1967) 0:1

Na pohodlný tříbodový rozdíl navýšil Mira, který prokázal lepší a "delší" taktický přehled než jeho soupeř. A jelikož soupeř s přechodem do koncovky zřejmě ztratil ostražitost, byl jeho král i s omezeným materiál zmatován. Závěrečnou pozici rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.

6. Hronek Martin (1906) - Dvořák Martin (1560) 1:0

Martinové odehráli zřejmě jedinou partií, která měla dopadnout obráceně. Náš Martin zakombinoval a obětoval střelce na f7 s plánovaným odtažným šachem a ziskem materiálu zpět. Bohužel jeho propočet měl velmi zásadní mezeru již ve druhém tahu. Naštěstí soupeř Martinovi uvěřil, správnou obranu nenašel, a následný odpor tak byl spíše již formální. Ostatně můžete se sami otestovat, zda naleznete vyvrácení kombinace bílého.

1. Kovařík Matyáš (1928) - Šenkýř Martin (2103) ½:½

Po výhře Martina bylo zřejmé, že zápas již neprohrajeme - se čtyřmi partiovými body z 8 možných by tak mohlo nastat snad jen v absurdním dramatu. Jelikož jsem po nedávném předání genových informací fungoval v 3hodinových cyklech pravidelně přerušovaných připomenutím právě čerstvě narozeného potomka, rozhodl jsem se nepokoušet štěstí a přesně po 3 hodinách postavit soupeře nabídkou remízy před těžké rozhodnutí - její akceptace znamenala prohru v zápase, pokračování však mohl přinést jak jeho výhru, tak i prohru. Můj mladý soupeř - současně i kapitán Vsetína - dlouho váhal, ale nakonec se rozhodl pragmaticky rozhodnout o vítězi zápasu již nyní. Zrodil se tak jediný nerozhodný výsledek zápasu.

2. Kocián Miroslav (1967) - Juříček Stanislav (2024) 1:0

Již za rozhodnutého stavu skončily zbývající tři partie. Mirův soupeř údajně v zahájení zvolil špatný tah a následně nemohl svou pozici smysluplně rozmotat. A jelikož Mira naopak volil tahy veskrze smyslupné, nenechala na sebe jednička nad jeho podpisem na partiáři dlouho - soudě dle počtu tahů - čekat.

4. Svoboda Rostislav (2012) - Hradil Karel (1784) 1:0

Naši poslední výhru v zápase zařídil stylově kapitán. V zahájení sice Rosťa musel přizpůsobit vývin svých lehkých figur postouplým černým pěscům, následně však umístil bělopolného střelce na d5 a rovněž v této partii nebylo o vítězi pochyb.

7. Otáhalová Nela (1435) - Suchánek Kryštof (1779) 1:0

Kryštof se rozhodl černými pro aktivní hru již od zahájení, bohužel se v nastalých zápletkách orientoval hůře než soupeřka, a tak jsme zde očekávali brzký konec. Kryštof však dokázal vynalézavou obranou prodloužit partii až do věžové koncovky, v níž se však převaha několika pěšců již naplno projevila.

Celkové vítězství 6,5:1,5 jsme následně důkladně probrali zastavením v jednom z valašškých šenků. S ohledem na množství řidičů i omladiny v týmu se však žádné divoké oslavy nekonaly - i proto, abychom byli náležitě připraveni na kola další.

Martin Šenkýř