ŠK Zlín B - Sokol Francova Lhota A 6,5:1,5 (4. kolo, 8.12.2019)

06.01.2020

Ještě než se objeví reportáž z nedělního zápasu 5. kola v Kunovicích, tak jsem doplnil text k tomuto zápasu prosincového 4. kola. (Mirek Kocián, po 6.1.2020)

Jednou za čas se povede zápas snů, kdy se daří prakticky všechno. A přesně to se stalo v prosincovém zápase s Francovou Lhotou. Tu jsme myslím předtím neporazili už několik roků, minimálně odkdy se posílila o několik hráčů z Ostravy. A ani teď před zápasem tomu nic moc nenasvědčovalo. 

Nám chyběli první tři hráči soupisky (Cyril, Kuba i Martin). Hostům zase vypadli dva stabilní hráči (č. 1 Jiří Bolacký a č. 5 Milan Krčmář). I tak ale měli hosté na pěti šachovnicích elovou převahu. Že jsme na těchto pěti šachovnicích vyhráli 4,5:0,5 a celkově vysoko 6,5:1,5, to se opravdu moc často nestává. 

Zápas (ne)začal zajímavě, protože část hostujícího družstva dojela do Zlína pozdě a ještě ke všemu nezaznamenala naši letní změnu hrací místnosti. Pak se (logicky) nemohli dovolat ani svému, ani našemu kapitánovi a udělali tedy nechtěný budíček našemu nehrajícímu zástupci kapitána. Nakonec ale trefili a dorazili.

Samotný zápas naopak začal špatně pro nás - konkrétně hrubkou Kuby Mařáka (8), který hned v zahájení přehlédl jeden soupeřův tah a ztrácel figuru (za jednoho až dva pěšce). Jinak myslím nic mimořádného v prvních dvou hodinách hry.

Kapitán Rosťa Svoboda (4) dostal nabídku remízy (sice ještě v zahájení, ale se spoustou spotřebovaného času na obou stranách) a po delším váhání ji nakonec přijal.

V té době už jsme totiž stáli lépe minimálně já (1) a Karel Vraj (3). A ani ostatní na tom nebyli nijak špatně. Možnou pohromu přežili Pavel Slovák (2 - který mohl ztrácet figuru, ale soupeř si to naštěstí uvědomil až o tah později) a Kuba Mařák (8 - kterému soupeř po sérii slabších tahů umožnil převzít iniciativu a postupem volného pěšce získat opět skoro vyrovnat materiál).

A pak už to šlo ráz naráz. Skoro zároveň jsme bílými vyhráli já (1) a Karel Vraj (3). Mně se povedla asi nejlepší partie za poslední aspoň dva roky. Pozice se mi hrála skoro sama a naopak elově výrazně lepší soupeř (-200 bodů) si tentokrát moc nezahrál.

A u Karla to myslím bylo podobné.

Potom spáchal harakiri soupeř Pavla Slováka (2) a z původně prohrané a potom rovné pozice byl najednou celý bod pro nás. Na prvních čtyřech šachovnicích jsme tedy vyhráli 3,5:0,5 a zápas byl prakticky rozhodnutý.

Kuba Mařák (8) dostal svolení přijmout remízu, když koncovka jeho partie se dala klidně ještě hrát za obě strany, byla už ale přibližně vyrovnaná. Takže po tom nepovedeném úvodu také OK.

Potom vyhráli i vedle sebe hrající Martin Hronek (6) a Kryštof Suchánek (7). Martin černými postupně obětoval dva pěšce za otevření sloupců proti dlouhé rošádě bílého. A potom si s chutí zaútočil.

Kryštof sice podle počtu tahů hrál nejdelší partii. Ale šlo jen o koncovkovou realizaci výhody dvou pěšců, které získal už ve střední hře.

Pozn: Za přesné pořadí partií neručím, přece jenom tento text dopisuju až měsíc po zápase. Ale přišlo mi škoda, aby takto povedený zápas "zapadl" úplně bez textu...

Každopádně jako úplně poslední dohrával Mirek Veselý (5), který myslím taky většinu partie byl blízko celému bodu, nakonec ale povolil soupeři uhrát remízu.

Celkově tedy vysoká výhra 6,5:1,5 proti jednomu z nejsilnějších družstev v soutěži. A příjemné zakončení podzimní části sezóny a naladění se na lednový bonbónek v podobě zápasu s vedoucími a nabitými Kunovicemi.

Mirek Kocián (po 6.1.2020)