ŠK Zlín C – ŠK Holešov B 5:3 (3. kolo, 17.11.2019)

20.11.2019

Ve třetím kole jsme doma přivítali Holešov, který odstartoval do sezony ještě o něco lépe než my, a tak jsme byli v očekávání lítého boje. Já jsem se opět rozhodl "sledovat" zápas z pohodlí domova, a jak se ukázalo, družstvu se bez přítomnosti svého kapitána nebývale daří. Podruhé v řadě jsme připsali plný bodový zisk a vyhoupli se na krásné druhé místo v tabulce.

8. Petřivalský Jiří (1479) - Šimek Viktor (1543) 0 - 1

U Viktora bývá skoro pravidlem, že jeho partie končí jako první v pořadí, a tentokrát tomu nebylo jinak. V poměrně ostré variantě španělky se jeho soupeř nejdřív dostal do nevýhody, když si místo věže dobral jenom figuru a zřejmě se nedopočítal, že všechny následné taktiky vyznívají ve prospěch našeho benjamínka. Následná kombinace zatoulané bílé věže a slabé poslední řady znamenala velmi rychlou kapitulaci hostujícího hráče.

3. Navrátil Patrik (1684) - Petr Zdeněk (1710) ½ - ½

V tomto případě se jednalo o dost možná nejkratší partii, kterou jsem zatím za dobu svého působení v družstvu zaznamenal, co se počtu tahů týče. V danou chvíli už jsme vedli a čekali výhru i na předposlední desce, takže Patrik dostal svolení k remíze a nemusel si dál lámat hlavu s pokračováním partie.

7. Mařák Jakub (1660) - Lukša Zdeněk (1909) 1 - 0

No a jak jsem předsevzal, výhra na předposlední desce skutečně přišla. Ještě aby ne, když Kuba dvojúderem využil soupeřova fatálního zaváhání v zahájení a už od začátku tak hrál s věží navíc. Soupeř se sice nehodlal smířit s tak rychlým koncem, ale Kuba postupně vyměnil všechny figury a v závěrečné koncovce už nebylo co řešit.

1. Balážec Ľudovít (1899) - Macurek Miloslav (1880) 1 - 0

Ludo na první desce zažíval v zahájení celkem perné chvilky, neb nevědomky vstoupil do jámy lvové jinak známé pod názvem soupeřova příprava. Při pokusu vykličkovat z této patálie se dostal pod tlak, který ale stále nenabízel soupeři žádnou jednoznačnou cestu k výhře. Poté se černý zhlédl v oběti dvou figur, jaksi však přehlédl, že obránců je na daném poli víc, než útočníků a hned vzápětí rezignoval. Vedení 3,5 - 0,5 bylo v dané chvíli více než příjemné.

5. Kokrda Vladimír (1778) - Krajcar Pavel (1760) 0 - 1

O osudu zápasu mohl definitivně rozhodnout náhradní kapitán Laďa Kokrda, který měl k danému činu nakročeno vskutku znamenitě. Soupeřova krále zachytil v centru a jeho jezdce a věž nemilosrdně zablokoval v rohu šachovnice, daleko mimo veškeré dění. Postupně Laďa přehlédl dvě mimořádně silné taktické oběti (25.Sxg6! a 34.Ve6!), ale jeho pozice byla pořád vyhraná. Bohužel jak se říká třikrát a dost, v závěru si místo matového útoku vybral otráveného pěšce a konec partie na sebe nenechal dlouho čekat. Velká škoda hezky rozehrané partie.

6. Ševela Vladimír (1720) - Stojan František (1711) ½ - ½

Zbývající pozice naštěstí mluvily jednoznačně v náš prospěch. V partii, které ani po několikátém zhlédnutí pranic nerozumím, Franta postupně zesiloval svoji poziční výhodu, a ač byl materiál celou dobu vyrovnaný, bylo zcela hmatatelné, že za delší konec tahá celou dobu on. Potom zafungovala týmová taktika, když on i Marek Jurča postavili v lepších pozicích svoje soupeře před nabídky remízy, které se prakticky nedaly odmítnout.

2. Vymětal Milan (1858) - Jurča Marek (1977) ½ - ½

Marek také patřil k těm, kteří získali výhodu hned v zahájení, když jeho soupeř přehlédl vazbu a jednoduše ztratil pěšce. Postupné výměny pak vedly k jasné výhodě a velice příjemné koncovce pro našeho hráče, z hlediska vývoje zápasu se však při dosažení časové kontroly velkoryse rozhodl obětovat půlbod a zajistit tak našemu družstvu definitivní výhru.

4. Myška Dušan (1726) - Foukal František (1814) ½ - ½

Franta Foukal čelil na čtyřce královskému gambitu, který se poněkud překvapivě vyvinul v bitvu spíše strategickou, než taktickou. Postupně partie vyústila v koncovku s rovným materiálem, ve které se obě strany lišily pouze rozdílnou lehkou figurou. A protože o výsledku zápasu už bylo v dané chvíli rozhodnuto, i tady se hráči rozhodli neprodlužovat svůj pobyt u šachovnice na dobu delší, než nezbytně nutnou.

V celkovém součtu tedy přistála na našem kontě potěšující výhra 5:3, a jak již jsem zmínil na začátku, po třech zápasech figurujeme na krásném druhém místě. Příští zápas nás čeká 1.12. ve Vlčnově, který má za sebou také dvě vítězství za sebou, takže nás určitě čeká zajímavé a velice bojovné utkání.

Matěj Machala