ŠK Zlín C – ŠK Staré Město E 3:5 (5. kolo ZKS-západ, 15.12.2019)

19.12.2019

V pátém kole ZKS-západ jsme na domácí půdě přivítali Staré Město E. Nastoupili jsme v dost oslabené sestavě, a tak jsme věděli, že zápas asi nebude procházka růžovou zahradou. Navzdory tomu, že jsme udrželi naši sezónní neporazitelnost na prvních čtyřech deskách, tak jsme body doma neudrželi, neboť zadní polovina mužstva zapsala do zápasového skóre tři nuly.


5. Machala Matěj (1632) - Nekarda Jan (1687) 0 - 1

K mojí partii se hodí dodat pouze to, že za rámeček si ji vskutku nedám. V podstatě ještě v zahájení jsem přehlédl jednoduchý dvojúder a bylo po partii. Nebyl to pravda ideální způsob, jak uzavřít svůj šachový rok. Zároveň se tím potvrdil můj neduh mizerných vstupů do sezony. Nezbývá než doufat, že na jaro obrátím tento nepříjemný trend zpátky ve svůj prospěch.

6. Kučera Pavel (1717) - Šimek Viktor (1543) 0 - 1

Stav zápasu vyrovnal vskutku efektním způsobem Viktor. Ten prokázal dobrou znalost ostrého zahájení, ve kterém obětoval pěšce výměnou za to, že bílý neměl absolutně žádný vývin. To se poté ukázalo jako rozhodující faktor, když se Viktorovy figury ve vší parádě vrhly na bílého krále a doslova ho zmasakrovaly. Samotná bílá dáma nezmohla při obraně svého monarchy vůbec nic.

4. Macháček Lukáš (1702) - Kokrda Vladimír (1778) ½ - ½

Stav zůstal vyrovnaný i po partii na čtvrté šachovnici. Tady si bílý dokázal ve střední vypracovat poziční výhodu a tu si přenesl i do věžové koncovky, kde měl aktivně umístěnou věž na předposlední řadě, zatímco ta Laďova musela stát na b8. Naštěstí ho protivník hned poté ušetřil nejlepšího pokračování 32.c5, po kterém by si stále udržel výrazné šance na zisk celého bodu, a po následných výměnách pěšců už zůstala na šachovnici rovná pozice.

1. Balážec Ľudovít (1899) - Krča Milan (1973) ½ - ½

Na jedničce si Ludo proti Aljechinově obraně vybral útok čtyř pěšců. Vypadalo to, že má jistou výhodu, v komplikované střední hře se pak ale dostal do nepříliš příjemné pozice a musel manévrovat nanejvýš opatrně, aby neztrácel materiál. Ani soupeř však nezahrál nejpřesněji a Ludo mu hned poté nabídl remízu, která byla přijata. 

8. Jungman Petr (1616) - Hronek Štěpán (1488) 1 - 0

Štěpán při přechodu do střední hry vypadal, že moc neví co dělat se svými figurami, a nakonec se dostal k výměnám, které ovšem jeho pozici velmi citelně oslabily. Bílý dostal dva spojené postouplé pěšce, kteří mu zajišťovali trvalou výhodu. Štěpán pak za jednoho z nich obětoval figuru, ale kompenzaci za ni neměl vůbec žádnou. Jeho protivník ukončil partii stylovou kombinací, po které by získával další figuru, kdyby se Štěpán hned nevzdal.

2. Studený Radovan (2042) - Foukal František (1814) ½ - ½

Na dvojce se Franta přehlédl hned v zahájení a okamžitě ztratil pěšce, což prakticky jistě znamenalo, že až do konce partie bude trpět jako zvíře. Přece jenom se mu však podařilo partii bez větších úhon dostat až do koncovky. Stále bez pěšce nabídl remízu, nad kterou soupeř přemýšlel snad 40 minut, než usoudil, že situace už je pro jeho mužstvo dostatečně dobrá a tedy přijal. Kdyby chtěl, určitě mohl Frantu ještě hodně dlouho trápit.

7. Suchánek Hanuš (1587) - Štefaník Petr (1644) 0 - 1

Rozhodující bod odevzdal na sedmé desce hrající Hanuš. Dlouho držel stabilní a dynamickou pozici, pak se však zhlédl v zdánlivém zisku materiálu tahem 24.Se7, který se ale ukázal být pastí na jeho samého. Černý sice neodpověděl nejpřesnějším 24...g5!, místo toho však vymanévroval svého koně na královské křídlo a zamezil bílé dámě v krytí onoho střelce, což znamenalo ztrátu figury. Hanuš se sice ještě snažil hledat nějakou protihru, nicméně žádnou naději v pozici už nevykřesal.

3. Dubovecký Josef (1792) - Vávra Antonín (1935) ½ - ½

V Jožkově partii byl sice po celou dobu vyrovnaný materiál, více ze hry měl ale rozhodně černý. Bílého figury byly celou dobu tak nějak skrčené na královském křídle, kde bezpochyby dokonale kryly svého monarchu, o jejich působnosti na zbytek šachovnice už by se ale dalo polemizovat. Černý měl sice poziční výhodu, s postupem času to ale vypadalo, že nemůže najít správný způsob, jak pozici uchopit. Když nakonec hráči zjistili, že zápas už je rozhodnutý, tak se dohodli na remíze a uzavřeli tak stav zápasu na 3:5.

Rok jsme tedy uzavřeli dvěma porážkami v řadě, což pravda není ideální. Do nového roku však rozhodně vstoupíme s hlavou vztyčenou a přerušit sérii porážek se vydáme 12.1. do silných Kunovic, které zatím s přehledem vévodí tabulce bez ztráty kytičky.

Matěj Machala