ŠK Zlín C – TJ Fatra-Slavia Napajedla A 4:4 (7. kolo ZKS-západ, 26.1.2020)

01.02.2020

V sedmém kole ZKS-západ jsme doma přivítali do té chvíle poslední tým tabulky, Napajedla. Dle tabulkového umístění jsme byli favority, na papíře však žádná výhoda poznat nebyla. Po lítém boji jsme nakonec museli zachraňovat remízu, což se nám naštěstí podařilo. Pojďme se vydat po stopách tohoto vyrovnaného zápasu.


8. Kolomazník Ladislav (1678) - Šimek Viktor (1543) 0 - 1

První, a jak se ukázalo také poslední, výhru zapsal na naše konto Viktor. Ze zahájení měl velice slušnou pozici a pak využil soupeřova zaváhání, aby smrtelně svázal jeho figury. Zisk materiálu se sice nabízel, ale došlo k němu až po překvapivě dlouhé kombinaci tahů, která nakonec vedla k tomu, že Viktor měl v koncovce kvalitu navíc. Přesnou hrou pak využil svého volného b pěšce, a když už ho nebylo jak zastavit, shledal soupeř, že je pravý čas hodit ručník do ringu.

3. Navrátil Patrik (1684) - Bartas Pavel (1917) ½ - ½

Potom dohrál Patrik, který hrál také dámský gambit. Tady však nemohla být o chybách řeč, neboť ani jeden hráč nepřipouštěl žádné přehnané komplikace a hráči poměrně rychle sprovodili ze šachovnice většinu figur. V koncovce poté nebylo moc na co hrát, a tak se oba hráči rozhodli uzavřít partii smírem.

5. Palica Jiří (1921) - Richvalský Patrik (1774) ½ - ½

Následovala remíza Jirky, který sehrál zahájení velmi neortodoxně a ze začátku tak nějak rezignoval na kontrolu centra a místo toho ho poté soupeři rozbíjel. To se mu i povedlo, ale nedá se říct, že by získal vyloženě příjemnou pozici. Poté nabídl remízu po sebrání pěšce, což mu sice rozhodně nezaručovalo výhodu, ale soupeř se toho možná zalekl, a nabídku přijal.

2. Kopčil Milan (1977) - Jurča Marek (1950) ½ - ½

Na dvojce se hrál klasický systém Caro-Kanna a Marek z něj vyšel celkem dobře. Hned vzápětí měl ale štěstí, že soupeř nepotrestal jeho chybu 18...Vfd8?? Kdyby následovalo 19.Vg3, mohla partie okamžitě skončit, neboť ani 19...f5 by černého před ztrátou figury nezachránilo. Markovi se pak ale bez větších problémů podařilo vyměnit všechny figury a dostat se do koncovky černopolých střelců, ve které se soupeři shodli na dělbě bodů.

4. Kozojed Vlastislav (1840) - Foukal František (1814) ½ - ½

Franta to s černýma v Grünfeldce moc nenatahoval. Podle vlastních slov sice nevyhrál vyhranou partii, ale zas tak jednoznačné to dle mého názoru nebylo. Pravda, mohl v určitých místech zvolit silnější pokračování a mít dobrou pozici, ale nikdo není dokonalý. I tady se soupeři rozešli, aniž by partie poznala vítěze.

1. Balážec Ľudovít (1899) - Pálka Bronislav (1928) ½ - ½

Zato Ludova partie, ta nás hodně zamrzela. Proti dračí variantě sicilky získal velice dobrou pozici a brzy také dvě figury za věž. Bohužel poté nedokázal přesně propočítat oběť jezdce 18.Jf5!!, zvolil opatrnější 18.Sh3, a po pár tazích měl v celkovém součtu jednoho pěšce navíc. Po výměně dam měl pak jezdcovou koncovku dokonce s dvěma pěšci navíc, ale ani tato výhoda bohužel k plnému bodu nevedla, neb se v Ludově hře objevilo pár nepřesností, oba pěšce ztratil a nakonec to na nic víc, než remízu nestačilo.

7. Mařák Jakub (1660) - Sedláček Roman (1696) 0 - 1

Právě po Kubově partii nás mohly naše neproměněné příležitosti mrzet. Navzdory tomu, že bylo k vidění zahájení, patřící do kategorie otevřených, byla celá struktura poměrně brzo zablokovaná. Dalším zvláštním úkazem v partii byl černý král, který se sice po rošádě schoval na své křídlo, ale velmi brzy se vydal kupředu a postavil se na d6, kde nakonec strávil téměř celý zbytek partie. Kuba měl v partii jednu dost zajímavou příležitost, a to zahrát 31.Sc2! s následným Vxe5, což ale rozhodně nebyl snadný manévr k nalezení, a tak není divu, že zůstal nepovšimnut, nebo minimálně nezahrán. Když se s postupem času pozice otevřela, ukázalo se, že je to silně v neprospěch našeho hráče a černý si poté s vyhranou koncovkou hladce poradil a vyrovnal stav zápasu.

6. Bažant Pavel (1855) - Dubovecký Josef (1792) ½ - ½

O Jožkově partii toho vím jen tolik, že bránil věžovou koncovku bez pěšce, takže zřejmě můžeme být rádi, že jsme vůbec udrželi zápasovou remízu. Jeho partii momentálně nemáme k dispozici, doplním později.

Po této remíze tedy zůstáváme na 8. místě tabulky a ve vyrovnané tabulce máme 2 body náskok na sestup a také 2 body ztrátu na 5. místo. Následující 3 kola budou klíčové, držte nám palce!

Matěj Machala