ŠO Kunovice B – ŠK Zlín C 6,5:1,5 (6. kolo ZKS-západ, 12.1.2020)

29.01.2020

V šestém kole ZKS-západ jsme se vydali na půdu horkého favorita na postup, a to do Kunovic. Bohužel pro nás, domácí bez problémů potvrdili svoji formu, nedali nám nejmenší šanci a připsali si do tabulky další výhru. Pojďme se na průběh utkání podívat v drobnohledu.

Ještě před samotným začátkem utkání obě družstva minutou ticha uctila památku dlouholetého člena ŠK Zlín Franty Stojana, který nás bohužel navždy opustil během vánočních svátků ve věku 67 let.

5. Rojar Libor (1906) - Kokrda Vladimír (1778) 1 - 0

První obětí rozjeté kunovické mašiny se stal Laďa Kokrda. Ten příliš nezvládl zahájení a v už tak ne příliš pevné pozici chyboval a umožnil soupeři krásnou oběť kvality, která partii okamžitě ukončila. Černý král neměl v centru nejmenší šanci přežít.

7. Slanicay Gabriel (1724) - Mařák Jakub (1660) ½ - ½

První půlbod na naši stranu získal Kuba Mařák. On i soupeř hráli velmi přesně a nevyhledávali přehnané komplikace, takže pozice se ve víceméně klidném duchu pořád zjednodušovala, až dokud domácí hráč nenabídl remízu, která byla po domluvě s kapitánem přijata. Zápasová situace pro nás v dané chvíli sice nevypadala úplně zle, ale ostatní partie se bohužel jedna po druhé začaly pomalu hroutit.

3. Trávníček Kryštof Mikuláš (1929) - Foukal František (1814) 1 - 0

Sérii tří proher v krátkém sledu odstartoval na trojce Franta Foukal. I on při zápase patřil k té části družstva, které se moc nepovedlo zahájení, a ztratil po něm pěšce. No, a aby toho nebylo málo, pokusil se využít vazby na dámu, bohužel mu však soupeř nelítostně ukázal, že jeho nápad má závažnou trhlinu, a po jednoduchém zisku figury zvýšil vedení domácích na 2,5 - 0,5.

8. Šimek Viktor (1543) - Šácha Milan (1722) 0 - 1

První prohru v Céčku v letošní sezoně zapsal Viktor, a to navzdory tomu, že měl paradoxně k výhře zřejmě nejblíže z celého družstva. Po zahájení, ve kterém čelil Pircce, sice neměl žádné konkrétní hrozby, ale jeho pozice byla na hraní rozhodně příjemnější. Ve střední hře pak v kritický moment přehlédl zdrcující 23...Sxg6! a po několika tazích se jeho výhoda vypařila do končin neznámých. Naopak to byl soupeř, který takticky zaúřadoval, získal pěšce a výrazně lepší koncovku. V té se potom Viktor těsně před časovou kontrolou zamotal, a po závěrečném úderu ztrácel celou věž.

2. Navrátil Patrik (1684) - Beil Martin (2224) 0 - 1

Co se týče elového nepoměru, byl Patrik jednoznačně v nejhorší situaci z celého mužstva, když mezi ním a domácím hráčem byla propast, která velmi výrazně převyšovala 500 bodů. Patrik sice v zahájení spíše ztratil, než obětoval pěšce, ale dlouho se mu dařilo nacházet jakous takous kompenzaci a držet hru v dynamické rovnováze. Soupeřova krále nepustil k rošádě a udržoval pozici dost zamotanou, což ani jednomu z hráčů rozhodně neulehčovalo jejich tok myšlenek. Bohužel Patrik poté přehlédl pokračování, které bylo dle mě z lidského hlediska velmi těžké najít, a to 24.h3! Následovala výměna dámy za dvě věže, po které ale soupeř velmi rychle ukázal, že jeho dáma byla v tomto případě mnohem silnější, než nekoordinované bílé figury.

1. IM Zpěvák Pavel (2357) - Balážec Ľudovít (1899) ½ - ½

Když byla řeč o elovém rozdílu mezi hráči, Ludo rozhodně také neměl záviděníhodnou pozici. Nevedl si však rozhodně zle a v odmítnutém dámském gambitu nepřipouštěl žádné nebezpečí. Bílý později sice získal možná o něco lepší postavení figur, ale stále nebylo jak prorazit. Jedinou možnost, kterou domácí hráč dostal, prováhal, a to když mohl místo 25.Sc2? zahrát silné Va1. O pár tahů později Ludo v už přibližně vyrovnané pozici nabídl remízu, která byla přijata.

4. Dubovecký Josef (1792) - Knotek Josef (1947) ½ - ½

Poslední remízu pro nás uzmul Jožka Dubovecký. Jak už u něj bývá zvykem, byla jeho partie plná manévrování lehkých figur, kterému jsem vůbec nerozuměl. Nicméně téměř po celou dobu byla jeho partie víceméně v rovnováze. Těsně před koncem mohl domácí hráč získat rozhodující výhodu, ale nenašel přesné pokračování, a po následných výměnách už nebylo třeba partii dále protahovat.

3. Malůš Petr (1855) - Machala Matěj (1632) 1 - 0

Jako poslední jsem zůstal u šachovnice já, ale žádné potěšení mi to rozhodně nepřinášelo. Ve španělce jsem se ve střední hře čím dál víc zamotával a komickým manévrováním jsem v podstatě jenom čekal na to, jestli soupeř najde správnou cestu, jak moji pochybnou hru vytrestat. To se mu nakonec i povedlo, když prorazil na dámském křídle a kombinací hrozeb na obou křídlech mě přinutil ke kapitulaci. Konečné skóre zápasu se tak uzavřelo na 6,5 - 1,5.

Soutěží tak Kunovice stále prochází bez ztráty kytičky, zatímco my jsme se po tomto zápase ve vyrovnané tabulce drželi bod nad pásmem sestupu, ale také pouhé dva body za čtvrtým místem. Článek z dalšího zápasu, který jsme odehráli 26.1. s Napajedly, můžete očekávat v nejbližších dnech.

Matěj Machala