Staré Město C - Zlín B 3:5 (5. kolo ZKP, 5. 1. 2025)
Do nového roku jsme vstoupili ve znamení čísla pět - 5. ledna 2025 jsme nastoupili k 5. kolu zlínského krajského přeboru, dosáhli jako tým 5 bodů a připsali si 5. výhru jako družstvo. Jako již jen okrajová zajímavost vyznívá má 5. remíza z 5 pokusů a skutečnost, že nás v jednom autě jelo rovněž 5.
Derby se Starým Městem bývají vždy vyrovnaná a napínavá bez ohledu na aktuální sílu soupisek - tato rivalita vzniká již v mládežnických letech a zejména s ohledem na geografickou blízkost se setkáváme již léta napříč všemi soutěži (s výjimkou přeboru regionálního).
Nejinak tomu bylo i dnes, kdy souboje na všech šachovnicích byly vyrovnané. Když tedy po cca patnáctém tahu skončila partie Jirky Hodovského (4), příliš jsem nezkoumal skutečný výsledek. O to více jsem byl překvapen, že nebyl smírný, neboť domácí hráč ustoupil s napadenou dámou pouze tak, že tato byla střelcem přivázána ke králi.
Na většině šachovnic probíhal tuhý boj - Kuba (1) čelil v Caro-Kannu výpadu bílé dámy opevněním pozice před jeho králem, Michal (2) hrál v sicilské zároveň na dámském i královském křídle, já (3) přešel díky rozhodnutí bílého již od cca 12. tahu do mírné lepší koncovky proti izolákovi na d4 a s mocným koněm na d5. Mirek (5) se již po několikáté utkal s panem Šmídem starším a jako obvykle docházelo hlavně k manévrování a výměně lehkých figur. Podobně Viktor (6) s Jendou Šmídem mladším při zcela zaplněné šachovnici snažili se najít co nejlepší pole pro své figury. Rosťa (7) přešel z francouzské rovněž do koncovky s nadějným vyhlídkám na celý bod. A konečně Jirka Palica (8) se snažil soupeři pokazit pěšcovou strukturu a získat výhodu.
Jelikož má partie skončila až jako předposlední, zcela jistě prominete možná nikoli přesný popis průběhu ostatních partií. V krátkém sledu jsme nicméně dotáhli několik pozic do vod remízových (Mirek, Rosťa, Jirka Palica). Vyhlídky na zápasové vítězství vylepšil Michal, který soupeře celoplošnou hrou zatlačil a nakonec získal i materiál. Schválně - kdy naposledy jste při útoku na královském křídle měli bílé věže na a4 a a1?
Na metu 4 bodů nás dotlačil Kuba, u nějž se pozice zjednodušila tak, že každá stran krom dámy a věží disponovala již jen nestejnobarevným střelcem - a ten bílý na h6 (při králi na g8 a pěších h7, g6 a f5) naháněl o něco větší strach než černý na d3. Tato nesouměrnost byla kompenzována převahou jednoho pěšce na straně černého, nicméně dynamická rovnováha byla silným argumentem k vyjednávání o smíru.
Stačilo tedy přidat již jeden půlbod ze dvou partií. Má pozice (3) se přispěním mým počínala drobně kazit a naštěstí jsem při zjednodušení mezi 35. a 40. tahem nepokazil nic definitivně a mohl tak zodpovědně po časové kontrole i já zopakovat tahy a formálně potvrdit týmové vítězství.
O pár chvil obdobného výsledku dosáhl i Viktor (6), kdy chvílemi nebylo zřejmé, který ze soupeřů se bude v dámské koncovce zachraňovat věčným šachem.
Sečteno a podtrženo - i nadále pokračuje naše vítězná série. Zdá se nám podaří dosáhnout páté výhry 5:3 za sebou se dozvíme již za 14 dnů v šestém kole, kdy na domácí půdě přivítáme druhou Kroměříž.
Martin Šenkýř