Těsná prohra v Kuřimi (Kuřim - Zlín A 4,5:3,5, 4. kolo 2. ligy E, 1.12.2019)

10.12.2019

Do Kuřimi ke 4. kolu 2. ligy jsme jeli povzbuzení předchozí nečekanou vysokou výhrou v Brně s Lokomotivou. Do karet nám hrála na jedné straně naše skoro základní sestava (jen Kubu Krejču nahradil Kuba Stančík), další slovenské eso vytažené z rukávu (premiéra Igora Srvátky v našem klubu) a naopak tři absence hráčů základní sestavy na straně domácích (Martin Tajovský, Dominik Parák a Martin Habina - čili č. 1, 5 a 8 domácí soupisky). Přesto jsme ale neměli žádnou elovou převahu a šlo o elově přibližně vyrovnané utkání.

Hrály se tři francouzské (ale ani jednou úplně hlavní varianty), celkem pět polozavřených a tři zavřená zahájení. Jako první jsem získal výhodu já na 6. šachovnici, když v pozici s oběma králi v centru soupeř obětoval/ztratil pěšce h7, já jej drze sebral, moje figurky se začaly rojit kolem černého krále, udržel jsem pěšce víc a získal jasnou výhodu.

Ještě předtím se ale bohužel dostali do vedení domácí, když Jirka Hodovský prohrál s domácím talentem Lukášem Petříčkem (7. šach.). V zajímavé pozici udělal Jirka chybu v propočtu a z dočasné oběti pěšce se stala jeho ztráta, po které už byla pozice špatná.

Já jsem potom vyrovnal, přestože soupeř mi s figurou méně kladl ještě dalších dvacet tahů různé pasti. A dokonce jsme se dostali do vedení zásluhou Igora Srvátky (3. šach), který tak jako jediný černými ve francouzské uspěl. Igor stál velmi pěkně, když jeho soupeř překročil čas a prohrál. Vedli jsme tedy 2:1.

Následovaly myslím tři remízy, když postupně remizovali Dominik Kula (1), Peter Bombek (2) a Kuba Stančík (5). První dvě šachovnice byly myslím celou dobu přibližně vyrovnané, u Kuby to ale bylo zajímavější. V jednu chvíli už si myslel, že získává rozhodující výhodu, ale nakonec to tak nebylo a ještě ztratil spoustu času. Pak po poradě s kapitánem jednu nabídku remízy (v nejasné pozici s výrazně horším časem) statečně odmítl, partie ale přece jen nakonec k dělení bodů dospěla. Vedli jsme tedy už 3,5:2,5 a chyběl nám jediný půlbod aspoň k zápasové remíze. Ale zbývající dvě pozice nebyly dobré.

Martin Šenkýř (4) se v jednom okamžiku střední hry nechal soupeřem ukolébat a přehlédl kvalitu. Kuba Martinka (8) se zase postupně dostal z nadějné pozice do horší koncovky, kde navzdory pěšcům na obou křídlech byl soupeřův jezdec bohužel lepší než Kubův střelec. Přes veškerou snahu jsme nakonec obě tyto partie prohráli a s nimi i celý zápas.

Už podruhé (předtím ve druhém kole doma s Jundrovem) jsme tak odehráli vyrovnaný zápas, který ale nakonec skončil naší těsnou prohrou. Tak snad jsme si nechali štěstí na později, až to budeme potřebovat ještě víc...

Mira Kocián