Ve Zlíně se již potřetí za sebou bude bojovat o školní medaile

16.06.2018

Již v úterý 19. a 20. června se v krásných a reprezentativních prostorách Kongresové centra Zlín uskuteční Mistrovství ČR školních družstev v šachu 2018. Čtyřčlenné týmy budou bojovat ve třech kategoriích, a to:

a) 1. až 5. třída ZŠ,
b) 6. až 9. třída ZŠ (a odpovídající ročníky víceletých gymnázií);
c) střední školy.

Patronát nad turnajem převzali: 
Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje
prof. Ing. Petr Sáha, CSc., rektor Univerzity Tomáše Bati'
Mgr. Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje

(Kongresové centru ve Zlíně bylo navrženo zlínskou rodačkou a světově známou architektkou Prof. Ing. arch. Evou Jiřičnou , zdroj: www.kc-zlin.cz)
(Kongresové centru ve Zlíně bylo navrženo zlínskou rodačkou a světově známou architektkou Prof. Ing. arch. Evou Jiřičnou , zdroj: www.kc-zlin.cz)

Až do roku 2015 se konala finálová kola jednotlivých kategorií na oddělených místech, když teprve před 2 lety se díky dostatečně velkému prostoru kongresového centra podařilo Šachovému klubu Zlín uspořádat všechna tři kola naráz - což ocení zejména ty školy, které mají družstva ve více kategoriích.

(Hráči mají k výkonům dostatek prostoru. Zdroj: archiv pořadatele)
(Hráči mají k výkonům dostatek prostoru. Zdroj: archiv pořadatele)

Online přenos průběhu partií na 2D šachovnicích je dnes již poměrně obvyklou součástí podobných akcí. Ve Zlíně však pořadatelé zašli mnohem dále, když po oba dny snímá hrací sál množství kamer, a takto vzniklý videozáznam je okamžitě streamován online na internet - na youtube.com si můžete prohlédnout stream z prvního dne (zde) i z druhého dne (zde). Stream zajišťuje společnost VF Studio.CZ (zde)

Než letošní přebor začne, můžete si prohlédnout stream z ročníku předchozího (zde).

(stream z turnaje je přenášen rovněž na plátno v hracím sále. Zdroj: archiv pořadatele)
(stream z turnaje je přenášen rovněž na plátno v hracím sále. Zdroj: archiv pořadatele)

Do finále se postupovalo z okresních, a následně krajských kol. Postoupily vždy dva týmy z kraje a pole startujících doplňují týmy, které obdrží divokou kartu od Šachového svazu České republiky nebo pořadatelů. V letošním roce se přihlásilo po 30 družstvech v kategoriích základních škol. Do soutěže středních škol je přihlášeno 26 týmů. Celkem se zúčastní cca 450 šachistů a asi 250 trenérů, učitelů a rodičů.

Hrát se bude hracím tempem 2 x 20 minut na partie s bonifikací 5 vteřin za provedený tah. Vítězové budou dekorováni po 9 kolech, přičemž se mohou těšit nejen na hodnotné společenské a deskové hry od společnost MINDOK a dalších sponzorů, když vítězové kategorie střední školy získají od spolupořádající Univerzity Tomáše Bati rovněž roční stipendium v hodnotě 50.000,- Kč/rok.

V rámci doprovodného programu proběhne mimo jiné i simultánka s IM Cyrilem Ponížilem a Jakubem Roubalíkem. V rámci nešachového programu je nachystán výlet do vyhlášené ZOO Lešná - Zlín či exkurze do proslulého 21. mrakodrapu, kde se zájemci budou moci svézt i známým Baťovým výtahem, který zakladateli obuvnického impéria sloužil jako pojízdná kancelář.

Závěrem již jen doplníme vítěze předchozích ročníků, a to v případě roku 2017 písemně:

1. - 5. třída 1. ZŠ Frýdek- Místek, P. Bezruče
6. - 9. třída Gymnázium Jírovcova České Budějovice
Střední školy Gymnázium P. Bezruče Frýdek - Místek

Z účastníků ze zlínského regionu byla nejúspěšnější ZŠ Zlín- Malenovice, tř. Svobody, která v nejmladší kategorii obhajuje bronzové medaile.

(… a obrazově pak i vítěze ročníku 2016)
(… a obrazově pak i vítěze ročníku 2016)

Více informací o účastnících, průběžné výsledky i výsledky předchozích ročníků naleznete na webu pořadatelů (odkaz: na www.sachzlin.cz).