Vítězné derby II (St. Město C - Zlín B 2,5:5,5; 7. kolo, 2.2.2020)

10.02.2020

Jak jsem avizoval v předchozím článku o zápase s Valašskou Bystřicí, výsledek je znám již dlouho, ale nyní Vám nabídnu i krátký komentář o průběhu druhého letošního vítězného derby (a to nás ještě v dalším kole čeká derby třetí a možnost vítězného hattricku).

Po jednozápasové odmlce nastoupil opět lídr naší sestavy Cyril Ponížil, a na první šachovnici tak činil elový rozdíl téměř 500 bodů. Jelikož domácí nastoupili jen s 5 hráči základní sestavy (zatímco nám chyběl jen Kuba Roubalík), vstupovali jsme již po několikáté v tomto ročníku krajského přeboru do zápasu jako favorité.

4. Vraj Karel (1982) - Vránová Zdeňka (1987) 1/2 : 1/2

Primát první ukončené partie uzmuli Cyrdovi (tomu se to povedlo již v předminulém kolem v Kunovicích) soupeři na 4. šachovnici. Černá postavila pozici velice pevně a bílý nechtěl riskovat dlouhé dobývání, a proto se spokojil s rychlou smírnou remízou.

1. Omelka Roman (2031) - Ponížil Cyril (2513) 0 : 1

Soupeř se na Cyrdu vrhl nebojácně tradiční sicilskou obětí figury na b5, na což náš hráč zareagoval schováním krále do bezpečí dlouhé rošády. Ano, čtete správně - Cyril vyřešil nesouhru figur a nemožnost malé rošády právě úprkem na dámskou stranu šachovnice. Následně umně vyměnil několik dalších figur. Soupeř se pokusil ještě obětovat další figuru, a vznikla tak koncovka dámy a šesti pěšců proti dámě, střelci, jezdci a osamělému f-pěšci. Za pomoci neustálých matových hrozeb však černý žádné zásadní komplikace nepřipustil.

8. Mařák Jakub (1602) - Nekarda Jan (1682) 0 : 1

Vyrovnání přinesla domácím výhra na osmé šachovnici. Oba soci v zahájení tvořili a tvořili, čehož výsledek byla nepřehledná pozice. Kolem obou králů se rojily figury soupeřů, přesto nakonec byl ve větším bezpečí černý monarcha. Díky nepříjemné vazbě měl bílý dokonale svázané ruce, ani následný dlouhý vzdor prohru neodvrátil.

7. Rachůnek Milan (1923) - Suchánek Kryštof (1792) 1/2 : 1/2

Rovnovážný stav po skončení poloviny partií se nezměnil ani na sedmé šachovnici. Oba soupeři hráli přirozené tahy a když se začalo schylovat ke skutečnému střetu, nabídl bílý dělbu bodů, což jsme i s ohledem na vývoj na ostatních šachovnicích akceptovali.

6. Hronek Martin (1939) - Krča Milan (1970) 1 : 0

Martin využil zlepšeného taktického postřehu, a to i díky jeho přesídlení na trenérskou sesli. V na první pohled vyrovnané pozici využil zbrklého výpadu černé věže z osmé řady a následně černý pouze přesouval svého krále před náporem bílých těžkých figur. Tento nerovný souboj nemohl skončit jinak, než zaknihováním celého bodu vůdcem bílých kamenů.

3. Vávra Antonín (1903) - Slovák Pavel (2016) 0 : 1

Pavel již od zahájení převzal černými v sicilce iniciativu, což vyústilo bohužel pouze v koncovku páru věží a nestejnopolých šikmochodů. Bílý se však nechal zřejmě ukolébat poučkou o remízových tendencích a umožnil našemu hráči zaútočit na opuštěného bílého krále. A jak známo - při takovém útoku má útočící strana prakticky o figuru více. Pavel zkušeně posbíral pěšáky z královského krytu, aby následně vydláždil cestu svým obráncům za vysněnou proměnou.

2. Šenkýř Martin (2087) - Šmíd Jan st. (1875) 1 : 0

Při mé obnovené premiéře v krajském přeboru jsem se první výhry dočkal až v tomto sedmém kole. Podobně jako v kole předchozím jsem vyšel ze zahájení s lepší pozicí a následně získal převahu jednoho pěšce podpořenou dvojicí střelců. Soupeřovi zbyla nejlepší možná obranná dvojice koníků, přesto se mi podařilo oslabit kryt černého monarchy. Pak jsem se ale za účelem vyhnutí se výměně nejsilnější stáhl zpět. Při následném protivýpadu jsem však využil svázaného postavení právě zmíněných jezdců, získal kvalitu a zbytek byl tentokrát již jen otázkou techniky.

5. Šmíd Jan ml. (1904) - Svoboda Rostislav (1988) 1/2 : 1/2

Kapitán Rosťa tak již mohl dohrávat za rozhodnutého stavu bláznivou koncovku věže a tří pěšců proti jezdci, střelci a pěšci postouplému až na h5. Až díky superschopnostem lehkých figur se pak bílému téměř podařilo dotlačit svého osamoceného pěšáka téměř na pole proměny. Těsně před ním však již byl zastaven, což znamenalo nutnost dělby bodu.

V následujícím 8. kole budeme čelit avizovanému derby, kdy své spoluhráče bude jistě chtít pomstít staroměstské déčko. Už nyní se tak můžete těšit na postřehy i z tohoto zápasu.

Martin Šenkýř