Vítězné derby (ŠK Zlín A - ŠK Staré Město B, 7. kolo, 26.1.2020)

26.01.2020

V tradičním druholigovém derby jsme měli hostům ze Starého Města z předchozích let co vracet, když v únoru 2018 i únoru 2019 nás porazili 5:3. Nyní se hrálo již v lednu, navíc hosté přijeli bez prvních 5 členů soupisky. Ani my jsme sice nenastoupili v nejsilnější možné sestavě, dle papírových předpokladů jsme si však měli připsat do tabulky důležité tři body. Takové zápasy však bývají mnohdy náročnější, než zápasy s vyrovnanými soupeři. Ukončeme úvodní kliošodní odstavec a pojďme po stopách dnešního střetnutí.

7. Martinka Jakub (1870) - Vávra Antonín (1922) 1:0

Jako první vyhrál Kuba Martinka, jehož soupeř se vyhnul nástrahám střední hry přechodem do koncovky věže a dvou lehkých figur, přičemž Kubovi zbyla dvojice těch dalekonosnějších, zatímco soupeř měl od každého druhu jednu. Díky aktivnější hře bílého byl černý odsouzen jen k nezáviděníhodnému vykrývání hrozeb a dlouhému boji o remízu, který si nedobrovolně zkrátil taktickým přehlednutím.

1. Kula Dominik (2225) - Dvouletý Pavel (2067) 1:0

Důležitý druhý bod přisypal na naši hromádku spolehlivě hrající Dominik. Po dramatické maxi-výměně, kdy byla téměř každým tahem odstraněna figurka do prostoru vedle šachovnice, vykrystalizovala koncovka věže proti střelci a jezdci. Nejen díky volnému b-dvojpěšci, ale zejména díky nesouhře černý obránců pak nebylo o výsledku pochyb.

3. Malčánek Jan (2073) - Horsák Jan (2072) ½ : ½

V té chvíli jsem naznal, že nejbezpečnější bude dosáhnout kýžených 4,5 bodu cestou minimální rizika v pozicích, kde jsme nebyli zřetelně lepší. Honza měl v pozici s redukovaným materiálem bohužel rovněž redukovaný čas a rozhodli jsme se tak postavit soupeře před nabídku smíru. Ten po delším váhání přijal, když dle jeho názoru byla tato nabídka vysvobozením. Až důkladná analýza by však mohla ospravedlnit takový závěr.

4. Vavruška Antonín (1994) - Šenkýř Martin (2095) -  0 : 1

Na metu tří a půl bodu nás dotlačila má partie, když však musím uznat, že jsem měl i kus pověstného štěstí. Trošku jsem tak vykompenzoval předchozí nezdary, kdy jsem naopak při závěrečné realizaci soupeřům celý bod odevzdal já. Ze zahájení vznikla vyrovnaná pozice, kdy figurky byly soustředěny na dámské křídle, aby se boj následně odehrával i na křídlem opačném. Soupeř následně odmítl mou nabídku remízy a získal pěšce na dámském křídle. Při tom však své figurky zamotal natolik, že se nakonec ukázal střelec na a8 jako rozhodující figura v pozici. K rozuzlení došlo poněkud překvapivě po e-sloupci.

6. Vránová Zdeňka (1981) - Kocián Miroslav (1982) ½ : ½

Matematickou jistotu alespoň bodového zisku pak přidal Mira, který zažil obdobnou partii jako v zápase s Kroměříží (o jehož průběh jsme vás připravili jen vinou předvánočního shonu, na nápravě se pracuje). Jeho pozice byla objektivně vyhraná, pak se však pozice zašmodrchala a remíza byla zřejmě vysvobozením pro oba aktéry.

2. Babula Vlastimil (2038) - Krejča Jakub (2168) 0 : 1

Nevděčnou roli souboje s mladým talentem vyfasoval Kuba na dvojce. Soupeř odmítl nabídku remízy, následnými taktickými vodami však proplul výrazně lépe náš hráč a mohl se tak vydat na více než 60 tahovou realizaci převahy jedno pěšce komplikovanou skutečností, že sám měl izolovaného b-dvojpěšce (shodně jako Dominik na první šachovnic, byť tedy v naprosto jiné síle).

5. Stančík Jakub (2085) - Blaha Petr (2004) ½ : ½

Dvojpěšce (tentokrát však na c-sloupci a nikoli izolovaného) si nechal v zahájení záměrně vytvořit třetí Kuba v naší sestavě. Pozice dospěla až do koncovky opačnopolých střelců, kdy obě strany dotáhly své pěšce až těsně k poli proměny. Zatímco proměnu černého f-pěšce hlídal oponentův střelec, bílému a-pěšci však v proměně bránil jeho vlastní monarcha, a jelikož známý cimrmanovský aut bohužel nebyl připuštěn, museli soupeři uznat marnost svého počínání a rozejít se každý jen s polovinou bodu.

8.  Šmíd Jan (1886) - Hronek Martin (1914) ½ : ½

Mám pocit, že Martin hraje v této sezóně jen dva typy partií - buď naprosto nepředvídatelné s třemi možnými výsledky, nebo naopak naprosto klidné, kde remíza visí od počátku velmi blízko zápisu do partiáře. Tato partie patřila k těm klidnějším, byť po časové tísní bylo černých pěšáků více než jejich bílý oponentů. Remízou však Martin s ohledem na výsledek zápasu rozhodně nic nepokazil.


Zápasovým vítězstvím jsme se tak přiblížili první polovině tabulky a zároveň našemu soupeři na pouhý bod. Hned za 14 dní v Adamově tak budeme mít možnost potvrdit formu z dnešního souboje.

Martin Šenkýř