Záchrana za pět vteřin dvanáct (Zlín A - Ořechov, 11. kolo, 3,5:4,5)

03.07.2020

K poslednímu kolu druhé ligy jsme kvůli koronavirové pauze nastoupili až poslední červnovou neděli - tedy v době, kdy již bývá standardně po sezóně a aktivnější jsou spíše bafuňáři, než samotní hráči. Naštěstí se život vrátil snad již k normálu, a tak jsme nemuseli hrát v rouškách, či dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi hráči.

Před tímto víkendem jsme měli téměř jistou záchranu, když do krajského přeboru nás mohla poslat jen souhra mnoha výsledků. Jelikož však sobotní desáté kolo nevyšlo zcela podle našich představ (jak v našem zápase, tak i střetnutích zbývajících), hrozil nám před soubojem s do té doby desátým Ořechovem pád o soutěž níže poměrně reálně. Vše jsme však měli ve svých rukách.

6. Messerschmidt Stanislav - Svoboda Rostislav 1/2 : 1/2

Jako první dohrál Rosťa, když se soupeřem velmi záhy opakovali v zahájení tahy. Střetnutí pak mělo (s ohledem na jeho nedélku trochu překvapivě) zajímavou popartiovou dohru trvající až do úterního večera. Hostující hráč si při cigaretce uvědomil, že se mohl vyhnout opakování tahů (namísto návratu střelcem na d2 mohl vyvolat zápletky po b4) a slavně zvítězit v miniaturce. Což si nějakou dobu myslel i náš hráč, ale následně našel řešení svých problémů, které by ultrarychlý konec odvrátilo. V rámci již definitivní mimosezónní přípravy můžete potrápit své mozkové závity a správné tahy nalézt sami.

1. Kula Dominik - IM Pacher Milan 0 : 1

Dominikovu partii jsem viděl jen zběžně, přičemž v zahájení bylo nutno velmi přesně počítat za oba protagonisty. Možná nečekaně pak byla vynechána střední hra  a souboj přešel rovnou do koncovky. Zde naše jednička přecenila sílu pěšce na d6. Ten - ač daleko - zůstal osamocen a stal se bohužel až příliš snadnou kořistí pro koordinované černé figury. Následně se bohužel sesypala celá bílá pozice a hosté se dostali do vedení.

2. GM Maník Mikuláš - Krejča Jakub 1 : 0

To vzápětí navýšili na druhé desce. Kuba stál až příliš pasivně, což umožnilo bílému využít taktického řešení k téměř úplné paralyzaci černého krále a obou věží. Na šachovnici se krom těchto figur a pěšců vyskytovaly již jen dámy a málo kdo z nás si dokázal představit, že partie neskončí matovým útokem. Šachy však hrají lidé a tak byla obrana usnadněna výměnou právě nejpohyblivějších figur. Ve stálé obtížně branitelné věžovce pak domácí bojovník překročil čas, což umožnilo hostům odskočit do dvoubodového vedení.

3. Šenkýř Martin - FM Kuchynka Lukáš 1/2 : 1/2

Já jsem prožil velmi zvláštní partii. Odhadl jsem téměř každý tah soupeře, přičemž většinu z nich bych označilo jako "nepříjemný tah, na nějž mám ale přijatelnou odpověď". Při přemýšlení nad touto odpovědí jsem ale pronikal do pozice hlouběji a hlouběji, a pomalu jsem přestával být takovým optimistou. Naštěstí jsem pak soupeře zaskočil aktivním postupem pěšce na c5, jehož jsem měl v plánu obětovat za oživení bělopolného střelce. Soupeř si však při jeho napadání počínal natolik neobratně, že jsem jen neztratil a navíc se má pozice postupně stabilizovala. S ohledem na vývoj na dalších šachovnicích, které dávaly tušit výrazný bodový zisk, a zbývajících ani ne 60 vteřin na mých hodinách, jsem se rozhodl nabídnout smírné řešení našeho sporu, které soupeř po krátkém rozmyšlení přijal.

5. Kocián Miroslav - Lakatoš Tomáš 1 : 0

První naši dílčí výhru zaknihoval náš kapitán (který mimochodem dosáhl vynikajícího výsledku 8 z 11), ačkoli kolem cca 15. tahu by na takový výsledek málokdo. V zahájení totiž Mira přehlédl mezitah, jímž přišel o důležitého centrálního pěšce. Jelikož se tím zároveň rozehrály figury černého, byl brzký konec na spadnutí. Soupeř se však těchto možností zalekl a sérií nepřesností umožnil taktický obrat, který zcela otočil kormidlem dějin této partie. Mira hoden své tradici kostrbaté realizace výhody nás ještě chvíli napínal, ale připsání plného bodového zisku si bezpečně pohlídal.

7. Veselý Miroslav - Pavel Kubát 1 : 0

Druhý z Mirů převedl solidní výkon, kdy soupeře pomalu umačkával. Soupeř musel být ze své bezvýchodné pozice nešťastný, když se nedostal k pořádné protihře. A když už se její náznak počal rýsovat, proběhly masivní výměny, které skončily až ve věžové koncovce, kde měl domácí hráč několik pěšců navíc. Tuto výhodu pak přesvědčivě realizoval a srovnal stav na 3 : 3.

8. Palica Jiří - Páral Stanislav 0 : 1

Smolařem zápasu je bezesporu Jirka. Celou partii se pod vlivem nepříznivého vývoje zápasu (zejména úvodu partie na páté desce) musel snažit o výhodu v naprosto rovné pozici. A když už se pak zdála remíza jako výsledek výhodnější pro nás, dopustil se Jirka kolem první časové kontroly několika chyb, které umožnily soupeři dobýt pěšce. Jelikož však na šachovnici zůstali již jen nestejnopolí střelci, byl smírný výsledek stále blízko. V samém závěru se pak hodnocení zřejmě několikrát převrátilo a konečná prohra tak byla až příliš krutá.

4. Nový Martin - Stančík Jakub 1/2 : 1/2

Celý zápas - a potenciálně i sezóna - se tak rozhodovala na čtvrté šachovnici. Zápasová remíza (při Kubově výhře) nám totiž stále zajišťovala záchranu, zatímco pro Ořechov znamenala velmi pravdepodobně sestup. Partie dospěla až do koncovky, kde měl sice bílý jezdce navíc, černému jej však kompenzovala flotila pěšců g6-f5-e4. Jeho věžky a král však nebyly nakonec natolik koordinované jako soupeřovy figury, a tak byla celá černá chlouba zneutralizována. S ohledem na celkový výsledek zápasu se pak hostující hráč rozhodl raději remizovat z pozice síly a zajistil tak svému týmu kýženou výhru.

Nám pak nezbylo, než čekat na výsledky zbývajících týmů hrajících o záchranu. A jelikož Kuřim prohrál s Jundrovem 7,5 : 0,5, zachovali jsme si i druholigovou příslušnost i pro další rok.

Martin Šenkýř