Nadějní šachisté bojovali o medaile (14. 9. 2019)

16.09.2019

V sobotu 14. 9. 2019 proběhl v naší herně hlavní náborový turnaj v šachách, kterého se zúčastnilo 14 šachistů a šachistek.

Účastníci se rozdělili do dvou samostatných turnajů - v hlavním turnaji hrálo 10 dětí, které již pravidla znaly.

Mladí šachisté nezapřeli soutěživost
Mladí šachisté nezapřeli soutěživost

Zbývající 4 účastníci si pak zahráli mezi sebou doprovodný turnaj, přičemž se seznamovali hlavně s chodem jednotlivých figurek. Na konci však již bezpečně věděli, že kůň skáče do "eLka", nebo že krále soupeře není možno jednoduše vyhodit, ale je nutno jej ohrozit tak, aby neměl žádnou možnost obrany.

"Jak že se táhne s tím koněm? :-)"
"Jak že se táhne s tím koněm? :-)"

Hlavní turnaj byl rozdělen do 2 skupin, přičemž dle původního záměru měli spolu hrát vítězové o celkové první místo; hráči na 2. místech se pak měli utkat o místo 3., atd.

Pro vítěze byly krom medailí připraveny i hry pro procvičení jejich mozkových závitů
Pro vítěze byly krom medailí připraveny i hry pro procvičení jejich mozkových závitů

Skupina A problém nezpůsobila - Adam Dubrava nenechal nikoho na pochybách a zvítězil bez ztráty jediné kytičky. Druhý postupující František Němec pak prohrál pouze s prvním, a protože i ostatní hráči vždy prohráli s lépe umístěným a naopak porazili toho umístěného hůře, uspokojí pohled na křížovou tabulku především milovníky pořádku.

Skupina B však byla výrazně vyrovnanější a zamotanější. Před posledním kolem měli 4 hráči 2 body, o vítězi tak zdaleka nebylo rozhodnuto. A rozuzlení nepřinesla ani poslední partie skupinové části, v níž po dlouhém boji Tonda Vojta nevyužil výrazné převahy figurek, když místo matu dal Radimu Kedrušovi naopak pat - došlo tedy k situaci, kdy jeden ze soupeřů nemůže učinit žádný podle pravidel přípustný tah, ale zároveň jeho král není ohrožen soupeřovými figurkami. Jediná remíza tedy byla na světě.

Díky ní se oba tito bojovníci umístili na shodném prvním místě a žádné pomocné kritérium nebylo s to rozhodnout o vítězi. Museli jsme tedy přistoupit k úpravě hracího systému, kdy do semifinále postoupili první i druhý z každé skupiny.

Šachová herna takřka praskala ve švech
Šachová herna takřka praskala ve švech

Než sdělíme konečné výsledky turnajů, podělíme se s Vámi o drobnou statistickou perličku - před zahájením vyřazovací části si hráči nejprve posedali k šachovnicím, aniž by již správně bylo přiděleno, kdo bude hrát s bílými a kdo s černými kameny. Až následně se tyto barvy losovaly, ale díky takřka nepravděpodobné náhodě bílé a černé kameny vlastníka neměnily, a hráči i tak nemuseli přesedat.

Všichni šachisté (i šachistky) zvolili později vylosovanou barvu figur
Všichni šachisté (i šachistky) zvolili později vylosovanou barvu figur

Nyní však již k samotnému průběhu - do finále postoupili oba hráči ze skupiny A. A jelikož svou neporazitelnost si Adam Dubrava udržel i v této rozhodující partii, nebylo o suverénním vítězi pochyb. Druhé místo obsadil František Němec, a bronzovou mediali si spolu s diplomem a hrou odnesl Radim Kedruš, který v odvetě porazil Tondu Vojtu.

Vítězové hlavního turnaje
Vítězové hlavního turnaje

Souboj o vítězství v podkategorii dívek rozhodla spravedlivě jejich vzájemná partie ve vyřazovací části. Lépe se povedla Misheel Sodbayarové, která tak odsunula na druhé místo Elen Greslovou.

Nejúspěšnější dívky
Nejúspěšnější dívky

Celkové výsledky šachového turnaje - kategorie A:

1. Dubrava Adam

2. Němec František

3. Kedruš Radim

4. Vojta Antonín

5. Vojta František

6. Flám Ondřej

7. Čapka Jan

8. Gresl Adam

9. Sodbayar Misheel

10. Greslová Elen

Děti si i s rodiči zahráli další deskové hry
Děti si i s rodiči zahráli další deskové hry

I doprovodný turnaj probíhal dlouho bez jediné remízy. Podobně jako ve skupině A pak tabulka po základní části vykazovala hezkou uspořádanost.

Až ve finálové partii mezi Khuslenem Nyambarem a Enerel Enkhboldovou došlo rovněž k patu. V odvetě se pak hrozba patu objevila znovu, Khuslen si však počínal již přesněji a soupeřce závěrečný mat již uštědřil. Souboj o třetí místo rozhodl ve svůj prospěch Jáchym Gresl, který porazil Bishrelta Nyambara.

Všichni účastníci doprovodného turnaje obdrželi sladké medaile
Všichni účastníci doprovodného turnaje obdrželi sladké medaile

Závěrem se sluší poděkovat jak všem účastníkům, tak i jejich rodičům a pořadatelům za bezproblémový průběh turnaje.

Na tvářích účastníků je vidět (snad) spokojenost
Na tvářích účastníků je vidět (snad) spokojenost

Zároveň věříme, že děti šachy zaujaly, a že se s nimi shledáme v některém z našich kroužků, jejichž aktuální nabídku naleznete v sekci Mládež -> Tréninky.

Martin Šenkýř